Из богате писане архиве недељника “Реч народа” бирамо занимљиве чланке и подсећамо на актуелности које су привлачиле пажњу наших читалаца.  Упркос великој временској дистанци, један број тема је и данас веома актуелне, а неке смо, стицајем околности – заборавили.     Уверите се!

Од 11 служби опште медицине при здравственим организацијама Подунавског региона, у шест је просечно дневно 50 (у једној од њих преко 60), а код осталих између 40 и 50 прегледа. Чак и у Медицини рада која настоји да се више посвети превентиви, дневно се прегледа 33 пацијента. Најнижи број прегледа у току дана је у Школским диспанзеру, 27, 7.

И код болничког лечења подаци говоре да су потребни даљи напори на побољшању стања. Болничке постеље у нашем региону користе се узмеђу 68 и 100 посто. Највећи притисак болесника је на пожаревачку болницу. Године 1975. кревети су били коришћени са 100,1 одсто.

 Дужина лечења уболницама у просекуизноси 13 дана али је у пожаревачком делу региона 14,3 дана. Потребни су нови пројекти, а и здравствени радници. На хиљаду становника, према прошлогодишњим подацима, на смедеревском подручју долази 5,3, а на пожаревачком 4,5 здравствених радника.

У плановима СР Србије до 1980. у стационарима ћемо имати седам постеља на 1.000 становника. Данас тај проценат за регион износи 3,1, а за пожаревачко подручје још мање, 2,6.

Завод за здравствену заштиту у Пожаревцу дошао је до података да је степен коришћења здравствене заштитеу развијенијим општинама чак два пута већи него у најмање развијеним комунама Подунавског региона. Уочава се да се радници много чешће обраћају за помоћ лекару. Упојединим општинама овога краја тај однос је три радника-један земљорадник.

Share.

Comments are closed.

Skip to content