SEDAM MILIONA ZA BRANIČEVO

Lokalnim samoupravama Braničevskog upravnog okruga raspodeljeno je 6.850.000 dinara ostvarenih prihodovanjem iz Nacionalne lutrije Srbije. Rešenja o dodeli sredstava predali su savetnik ministra za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu, Aleksandar Radosavljević, i načelnik Braničevskog upravnog okruga, Goran Petrović, prošlog utorka, u prostorijama načelstva.

Tom je prilikom rešenje o 2 miliona dinara za Grad Požarevac primio zamenik predsednika Skupštine grada Požarevca, Milić Jovanović, 1,4 miliona za opštinu Petrovac na Mlavi preuzeo je predsednik Radiša Dragojević, 800.000 dinara za opštinu Veliko Gradište primio je predsednik Dragan Milić, 1,7 miliona dinara primio je za opštinu Malo Crniće predsednik Esidol Perić i rešenje o 950.000 dinara za opštinu Žabari predato je predsedniku Miodragu Filipoviću.

Ove godine iz tri javna poziva, lokalnim samoupravama Braničevskog okruga raspodeljeno je oko 20 miliona dinara. Ovo je, inače treći konkursni krug dodele sredstava ostvarenih prihodovanjem Republike Srbije od igara na sreću. Trenutno je u toku i četvrti, poslednji za ovu finansijsku godinu, na koji lokalne samouprave mogu prijaviti svoje projekte do 5. decembra.

Načelnik Braničevskog upravnog okruga, Goran Petrović je tom prilikom naglasio da je dodela sredstava iz Nacionalne lutrije našim lokalnim samoupravama vrlo značajano za ovaj kraj i istakao:

-Ovo je treći poziv ove godine, u kojem je gotovo 7 miliona dinara dodeljeno našim lokalnim samoupravama. Ta će sredstva omogućiti Požarevcu, Petrovcu na Mlavi, Velikom Gradištu, Malom Crniću i Žagubici da realizuju nekoliko projekata važnih za te sredine. Verujem da smo na dobrom putu da i u četvrtom pozivu, takođe povučemo određeni iznos, čime bismo ove godine zasigurno prešli cifru od 30 miliona dinara. Značaj je veći kada uzmemo u obzir i činjenicu da 6 od 8 naših lokalnih samouprava spada u red nedovoljno razvijenih. Zahvaljujem se našim samoupravama na tome što uvek imaju projekte i naravno Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu koje je iskazalo objektivnost u radu.

Savetnik resornog ministarstva, Aleksandar Radosavljević je prilikom uručenja rešenja. između ostalog ukazao na projekte koji su zavredeli dodeljena novčana sredstva:

-Gradu Požarevcu dodeljena su 2 miliona dinara za opremanje poslovnog objekta bivše kafane „Bulevar“ i adaptaciju tog prostora za smeštaj inspekcijskih službi i komunalne policije. Taj projekat je jako značajan, naročito ako imamo u vidu činjenicu da je Ministarstvo već dve godine u poslu formiranja komunalne policije na teritorijama gradova. Ovo je naš mali doprinos da zajedno dalje osposobimo tu službu. Opština Petrovac na Mlavi dobila je 1,4 miliona dinara za projekat izgradnje Sportskog objekta, igrališta za mali fudbal u naselju Ždrelo. Velikom Gradištu dodeljeno je 800.000 dinara za takođe jedan značajan i važan projekat, a to je stvaranje uslova za korišćenje centralnog sistema za elektronsku bazu, skladištenje podataka i čuvanje drugog primerka matičnih knjiga. Za zaštitu životne sredine Opština Žabari je dobila 950.000 dinara za dva projekta na uređenju parka u naselju Četereže. Opštini Malo Crniće dodeljeno je 1,7 miliona dinara za sanaciju i rekultivaciju deponije otpada u naselju Šapine. To su skromna sredstva koja verujem da delimo ravnopravno i časno svima.

Ispred predstavnika lokalnih samouprava zahvalio se predsednik Skupštine opštine Petrovac na Mlavi, Milanče Aćimović ukazavši na neke od projekata koja su tim sredstvima realizovani u ovoj opštini:

-Zahvaljujem se Ministarstvu lokalne samouprave na sredstvima koje smo dobili po trećem pozivu iz sredstava Lutrije Srbije. Zahvalnost dugujemo i načelniku Braničevskog upravnog okruga koji je bio koordinator u celokupnom ovom poslu. Petrovac na Mlavi je skoro u svakom konkursu dobio sredstva, od kojih su neka već realizovana, kao što je sanacija krova na lokalnoj samoupravi, potom, ulica Izvorska u Šetonju i u završnici su radovi na sanaciji Doma kulture u Šetonju, za koji smo iz dva konkursna poziva dobili sredstva u visini od 4 miliona dinara. Što se tiče ovog poslednjeg konkursnog kruga, dobili smo sredstva za izgradnju Sportskog centra koji će koristiti škola, ali i Turistički kompleks banja Ždrelo, kao i Izviđački dom.

Andrijana Maksimović


Ostavite komentar