На основу досадашњих искустава и сазнања не препоручује се употреба силаже у исхрани телади пре него што наврше два месеца. У том узрасту телад још нема развијену микрофлору прежелудаца која ће инхибирати активност микроорганизама из силаже. Због тога се овој категорији силажа може давати тек од трећег или четвртог месеца, с тим да се почне са врло малим количинама, а да са 5 − 6 месеци могу да конзумирају око 5 кг силаже, са 8 − 12 месеци 10 − 13 кг, а од 12 − 15 месеци 15 − 22 кг силаже.



Што се тиче това јунади, он се може у потпуности заснивати на квалитетној силажи. Најчешће се у тову користе силаже целе биљке кукуруза, а значајна је и могућност употребе силаже од различитих споредних производа пољопривреде и прехрамбене индустрије као што су: главе и лишће шећерне репе, џибре, комине, дрождине, репини резанци, а све то у количинама од 10 до 30 кг дневно. Оброци са силажама се морају допуњавати беланчевинастим хранивима, пре свега, сачмама соје и сунцокрета, или део сачме заменити уреом, због ниже цене.

Једна од ранијих препорука је да се при спремању силаже целе биљке кукуруза на једну тону уситњеног материјала дода 9 кг урее, 4,5 кг сточне креде, 1,8 кг дикалцијумфосфата и 0,45 кг сумпора у праху. Међутим, због негативног утицаја урее на ток ферментације (врења), данас се сматра да је боље уреу укључити у оброк непосредно пред храњење, уз знатну опрезност због могућих проблема који се могу јавити услед предозирања урее или њеног неравномерног распоређивања.

Ненад Вујчић, дипл. инж. сточарства

Share.

Comments are closed.

Skip to content