Mатичњак, дар богова, преображај и благослов

 

             Засијао је као светлост Сунца на гори Тавор пред апостолима Петром, Јаковом и Јованом како би им учврстио веру и отерао тугу. Том тренутку Исусовог преображења посвећен је празник Преображење Господње (19. август). Реч је о тренутку када се први пут Христова божанска природа учинила видљивом. Како је требало учврстити веру, најмање што можемо, ми обични смртници јесте да на тај дан доживимо лични преображај и да осетимо захвалност на прилици да будемо рођени и да сам дан посматрамо из мало другачијег угла.

            У народу постоји веровање да се на дан Преображења преображавају и вода и ваздух и да су дани хладнији. Заправо тај дан представља прелазак из летњег периода у зимски, па и лишће почиње да жути и природа престаје са бујањем.

           Колико се природа сама преобразила видимо и сами. Заправо, обично мислимо на физичку природу која нас окружује, а заборављамо на исконску која је унутар свих нас. Управо, природи преображаја и великог Преображења посвећен је овај текст. Како је сам празник посвећен Сину који слави свог Оца и који јесте његова иницијација, ово може бити и апел свим синовима и кћерима да свој однос према генерацијама предака испитају, преобразе зарад генерација које долазе. Ми сами јесмо преображење својих предака, који на тај начин и живе и бићемо преображење својих потомака. И докле год постоје наши потомци постојаћемо и ми.

             Најмлађи син Хрона и Реје био је Зевс. Хрон је имао истински страх од природних закона какви су закони акције и реакције с обзиром да је свог оца Урана збацио са престола. Знао је да ће таква акција природно дати реакцију, која ће и њега задесити. Знао је да ће то и сам доживети од своје деце. Зато је своју децу гутао. Ипак, колико год да нас заслепи осећај моћи над природом она је изнад нас и доследна себи и својим законима. Када се Реја породила дала је умотан камен Хрону, који је он прогутао, а на Криту, далеко од свих, свој живот започиње Зевс, који ће постати врховни Бог, вођа богова и људи, Бог неба и грома. Постоје различите легенде око тога ко га је одгајио. Једна од њих је да је то била нимфа Мелиса, која га је хранила медом и козјим млеком и била према њему мајка храбрости, сигурности, заштите. Из захвалности коју је осећао према њој, Зевс ју је учинио вечном и преобразио је из нимфе у пчелу која ће бити пчела брижналица за биљку матичњак.

              И заиста, Melisa officinalis лековита, зачинска, ароматична биљка из фамилије уснатица често се и налази поред кошница. У народу се зове пчелиња трава и истина је да је пчеле воле и лако их је намамити преко ње. Тако пчелари и враћају одбегли рој. Има раздрагану природу, лако се прилагођава, воли различит тип земљишта, па је и има готово свуда. По мирису подсећа на лимун и то је један од начина како се разликује од нане. Реч је о вишегодишњој, зељастој биљци, која расте до 70 цм. Размножава се из семена, расађивањем. Формира жбун. Има кратак ризом, стабљика је усправна, четвороугаона. Листови су јајолики, при дну заобљени, а по ободу тестерасти. Цвета од јуна до септембра. Цветови су бели. Биљка се сакупља или пре или у току цветања. Сакупља се опрезно због етарског уља, које је врло квалитетно и кога има јако мало. Важно је нагласити да се матичњак не сече металним предметом и не чува нити припрема у металним посудама.

           Матичњак садржи феноле, флавоноиде, горке материје, танине, етарско уље. Користи се код главобоље, појачава концентрацију, смањује стрес, напетост, несаницу. Такође смањује повишену температуру, снижава притисак, чисти крв, јача срце, смањује ноћна лупања срца, благо шири периферне крвне судове. Бори се против бактерија, вируса. Добар против неуралгије, реуматизма, менструалних проблема, проблема са варењем, код зујања у ушима.

            За матичњак се каже и да је еликсир младости, јер својим деловањем опоравља организам и враћа младост. Постоји податак везан за једног енглеског принца, који је 30 година за доручак користио само матичњак са медом и доживео је 116. годину. Да ли је дуговечност у његовом случају од матичњака или је реч о генима по бабиној линији, остало је непознато.

            Постоји и запис једног старог лекара који препоручује купку од матичњака у комбинацији са чајем у ситуацијама када жена не може да затрудни или када се осећа слабом.

            На двору Луја XIV вршен је експеримент на старим кокама. Оне су храњене матичњаком. Коке су након неког периода одбациле старо перје и добиле ново, а најинтересантније је што су почеле да носе јаја.

            Било како било, савремени рецепти из прошлих времена управо следе, па можда и затребају.

САВЕТИ И РЕЦЕПТИ

              -Код учесталих менструалних тегоба потребно је узети дан пре и два дана након циклуса, чај од матичњака и то три пута у току дана.

             -Против напетости, односно, за опуштање можете направити купку за коју је потребно да само додате матичњак у топлу воду. Колико ћете додати биљке зависи од тога колико вам прија, а то је осећај који ће сам по себи доћи и важно је само да тај тренутак посветите себи.

             -Да би ваша кожа била негована можете направити лосион. Потребно је само да у 100 мл апотекарског алкохола додате 1 кафену кашичицу матичњака. Флашицу добро затворите и оставите је 7 дана на хладном месту уз повремена мућкања. Након тога процедити и лосион је спреман за употребу.

             -Ако имате проблем са надимањем, гасовима, можете искористити само једну шаку матичњака, који ћете додати по литри вруће воде и након два сата користити гутљај по гутљај.

               -Такође, за решавање истог проблема можете искористити и матичњак у комбинацији са другим биљкама и то 1 кафена кашичица матичњака, 1 кафена кашичица камилице и 1 кафена кашичица нане се прелије са 2 дл кључале воде. Након 10 минута се процеди и пије око пола сата после јела.

               -Такође се може искористити и кора лимуна и кора наранџе у комбинацији са матичњаком. Потребно је прелити са 2 дл кључале воде и оставити 3 сата, па након тога процедити. Како поред надимања, тако ће деловати и као ароматично горко средство – користити по шољу пре јела.

               -Код проблема са мучнином у трудноћи сасвим је безбедно направити комбинацију матичњака и нане и то у односу 4:1, односно, 250 г матичњака и 50 г нане. Од те мешавине узети 4 супене кашике и прелити са 1 л кључале воде. Након пола сата процедити и користити.

               -За јачање срчаног мишића, против аритмија и против повишеног притиска може се користити следећа мешавина: матичњак, глог и хајдучица и то у односу 2:2:1. Од ове мешавине узети 3 супене кашике и прелити са пола литра кључале воде и нако 45 минута процедити. Користити у току дана у подељеним дозама.

               -Да би се борили против вируса, који су по свему судећи присутни на сваком кораку и како су се и они преобразили, па их више не препознајемо, можемо користити комбинацију матичњака и зове и то у односу 2:1. Од мешавине узети 5 супених кашика и прелити са 1 л кључале воде. Након 20 минута процедити.

               -Ако већ имате проблем са вирусом који је врло досадан и непријатан, а реч је о херпесу, можете направити мелем за који је потребно да загрејете 20 г пчелињег воска и 10 г прополиса. Када се отопе и уједначе, додати ситно сецкани свеж матичњак. Излијте у одговарајућу кутијицу још док је смеша топла и течна, по хлађењу се може користити и то на око 2 сата у почетку, па потом на око 4 сата.

                -Да би се транзиција, односно промена, односно преображај лакше поднео, можете грицкати сам свеж матичњак. Можда делује смешно и неозбиљно, али ефекат који остварује није занемарив.

                -Ипак, ако је потребно добити јачи ефекат смирења, може се искористити комбинација матичњака, хмеља, камилице и валеријане у односу 1:1. Супена кашика ове мешавине прелије се са 2 дл кључале воде и остави око 3 сата. Процеди се и може се засладити медом.

                -Како се матичњак користи у кулинарству, односно, може се додати салатама, јелима од меса, супама, чорбама, сиру, павлаци, можете освежити своју трпезу и следећим рецептом: 100 г матичњака прелити са 1 л јабуковог сирћета. Оставити 15 дана на собној температури, па процедити.

                 -Права радост за целу породицу је сок од матичњака и нане. Потребно је око 600 г мешавине нане и матичњака и то у односу два дела нане и један део матичњака, прелити са 5 литара прокуване, вруће воде у којој је лимунтус. Оставити 24 сата, па процедити и додати око 1 кг меда или шећера. Сипати у флаше и уживати. Рок употребе је до 10 дана.

                -Матичњак се може искористити и за оплемењивање укуса вина. У 1 л вина додати матичњак, кору лимуна и кору наранџе. Оставити 8 дана добро затворено и заштићено од светлости. Након тога се може користити, како процеђено, тако и непроцеђено.

                Уз матичњак или саму легенду, нека преображај се покрене у славу Преображења зарад предака, нас самих и наших потомака. Да сте живи, здрави и благословени…

Share.

Comments are closed.

Skip to content