Девет белих липицанера отуђили Немци   – 25. август 1946

Ергела у Љубичеву је пре Другог светског рата поседовала девет белих липицанера упрегнутих у фијакер. Није било човека кога та лепота коња није импресионирала. Однеговани и елегантног, уједначеног хода засенили би свакога. Одушевили су и Немце који су 1941. Ергелу лишили те лепоте и бели деветопрег евакуисали за Немачку. Узели су само то и ништа више, али је за Пожаревљане и Љубичевце и то било много.


Коњи или опанци?   – 25. август 1946

Најскупљи коњ у Љубичевској ергели плаћен је милион и по динара пре рата. Наиме, 1925. године Ергела је у Француској набавила два пунокрвна пастува енглеске, Ледрагона и Лабалејера, енглеске расе. Купила их је за укупно три милиона, по милион и по дала је за свакога. Неки Пожаревљани одмах су изречунали да су за те паре могли да се купе опанци за све сељаке у пожаревачком крају.


„Велики ружни коњ“ Србе Митића   – 25. август 1946

„Велики ружни коњ“ Србе Митића
Године 1961. Матица српска у Новом Саду објавила је Збирку песаама под називом „Велики ружни коњ“ аутора Србе Митића из Црљенца. Након издања ове збирке Митић је примљен у Удружење књижевника Србије па су многи тада прокоментарисали да му је „Велики ружни коњ“ послужио да „ушета“ у књижевност.


Курсула против „Црног Арапина“   – 25. август 1946

У песми „Курсула“, пожаревачки песник Јован Драгашевић опевао је коња Јована Курсуле који је 1810. године у боју на Варварину, погубио турског делију – „Црног Арапина“.То му је пошло за руком захваљујући поред осталог и коњу кога је јахао. а за кога се касније испоставило да је у питању била кобила по имену „Стрина“.


Илија Гојковић, оснивач „Кола јахача“   – 25. август 1946

Мајор Илија Гојковић родом из Параћина службовао је својевремено у пожаревачком гарнизону. Током каријере унапређен је у чин генерала и министра војног. У Пожаревцу се оженио ћерком једног трговца која му је родила деветоро деце, пет синова и четири ћерке. Историја бележи да је Гојковић оснивач Коњичког друштва односно Кола јахача у Пожаревцу на чијем је челу био једно време. На врхунцу каријере унапређен је у генерала и министра војног. Храбро је погинуо 1917. године код обала Сицилије када су га усмртили хици из немачке подморнице, на коју је претходно отворио ватру.

Share.

Comments are closed.

Skip to content