Заштитник грађана Зоран Пашалић нагласио поводом 12. јуна – Међународног дана борбе против дечјег рада, да је пандемија вируса Ковид-19 додатно отежала положај деце која су жртве радне експлоатације, посебно деце која живе и раде на улици, и учинила их готово невидљивима за надлежне органе али и за цело друштво.



-Деца која су принуђена да физички раде, пре свих ‘деца улице’, изложена су многобројним ризицима који штете њиховом здрављу и психофизичком развоју. Пандемија је увећала те ризике и довела их у ситуацију да су, у зависности од епидемиолошких мера заштите, били скоро невидљиви за друштво у тешкој ситуацији, рекао је Пашалић.

Пашалић је навео да се решење проблема са којима се суочавају деца жртве радне експлоатације налази у утврђивању и отклањању узрока због којих су деца изложена физичком раду, тачније да ли је у питању сиромаштво у којем живе па на тај начин једино стичу приходе или је у питању злоупотреба деце и трговина људима.

Сви надлежни органи треба да се укључе у отклањање узрока, од надлежног Министарства за бригу о породици и демографију, Министарства унутрашњих послова али и центара за социјални рад који треба да обезбеде подршку породицама за излазак из сиромаштва или за јачање родитељских капацитета, рекао је Пашалић.

-По питању дечјег рада, не треба занемарити положај деце у руралним срединама и злоупотребу њиховог рада у пољопривреди, што се често сматра као део традиционалне културе. Све то је последица непознавања и неразумевања појаве, искључености деце и недоступности услуга, сматра Заштитник грађана.

Пашалић и од Министарства за бригу о породици и демографију, које је преузело део надлежности Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања којем је претходно упутио такав захтев, тражи да стави ван снаге радни налог упућен пре три године свим центрима за социјални рад у Србији према којем су, између осталог, дужни да децу која живе и раде на улици по хитном поступку одузимају од родитеља и покрећу судске поступке за одузимање родитељског права.

Такав налог је, како је прошле године утврдио Заштитник грађана, супротан Конвенцији о правима детета Уједињених нација а центре за социјални рад усмерава на незаконито поступање. Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања је 2020. године одбило да поступи по препоруци Заштитника грађана за укидање овог налога.

Share.

Comments are closed.

Skip to content