Дефиниција заната бележи да је берберин или фризер мајстор задужен за одржавање власи на главама људи, а сам појам берберин подразумева занатлију који је усмерен на негу косе и браде мушкараца. Имајући у виду поменуто, салони ове намене испред имена носе један од три префикса: берберски,  мушки фризерски или берберско-фризерски.

Браћа по занату и стричевима:  Душан и Владан

Намером да упознамо овај занат долазимо у Мушки фризерски салон „Полет“ у пожаревачкој Синђелићевој улици. Деценијски дуга традиција салона, а пред нама млади власник рођен 1998. године Душан Милорадовић и његов колега по маказама, бријачу и чешљу, Владан, такође млад човек, иначе Душанов брат од стрица. 

Душан Милорадовић

– Одмах након основне школе почео сам да учим занат од оца Миломира који је „Полет“ држао од 1990. године. Иако сам долазио овде као дете, о берберају ништа нисам знао, тако да сам по одлуци да научим занат свакодневно био овде и у прво време само посматрао како се обавља бријање и шишање. Чистио сам косу са пода и крао занат, а прва особа коју сам обријао је колега и брат Владан, који ради oд 2001, вели Душан.

„Полет“ одише специфичним мирисом, а ту су огледала, три берберске столице са посебним наслонима за главу и руке, које се по потреби муштерија подешавају као и берберско-фризерски алат, међу којим чешљеви, маказе, ручне и електричне машинице за шишање, фенови, четкице за пену, бритве… 

 – Бритва се оштри посебним кожним каишем пре сваког бријања, дезинфикује се и потом почиње сам процес: муштерији се око врата ставља бошча, лице влажи и сапуња и почиње се од зулуфа ка доле. Онда иде део испод носа па друга страна лица, објашњава наш саговорник кога смо питали да ли је обавезно да муштерију држи за нос код брије науснице:

– Да, то је део посла и ту су све муштерије исте, са осмехом каже Душан. 

На питање да ли рука по некад „омане“ Душан потврђује и каже да се то дешава и најбољима. Једноставно или задрхте прсти или се муштерија заприча и помери. Но, то је саставни део посла, на рез се стави берберска стипса. Наравно, по бријању се обави дезинфекција и блага масажа лица, а ко жели, нанесе се крема и колоњска вода.


                           Б Е Р Б Е Р С К А     Х И М Н А 

                „Бербери су први људи, то је стара ствар,

                не мож свако бербер бити за то треба дар.

                Кад се жена горопади,  у глави јој црв,

                муж је шаље код бербера да јој пусти крв.

                Министар је први човек ал` му драго није,

                берберин га за нос вуче, увек кад га брије.“

                                                               Аксентије Максимовић


НА СРЕЂИВАЊЕ И РАЗГОВОР

Чињеница да су данас свакоме доступни разноврсни алати за бријање од пене до ножића, код Владана се распитујемо се да ли то утиче на посао берберина?

– Ни најмање. Као што и сада видите, муштерије долазе свакодневно и ми их бријамо, шишамо, перемо косу, фазонирамо браду и бркове. Овде влада посебна атмосфера и не може се заменити оном у купатилу, објашњава Владан  Милорадовић који сматра да за брицу човек треба да се роди.   

Када ујутру дођу у салон Душан и Владан обришу под и столице, дезинфикују прибор, попију кафу и док листају новине, већ стижу прве муштерије на бријање и шишање. Уз рад се разговара о спорту, актуелностима, исприча понеки виц… 

Без обзира што је овај занат у експанзији, наши саговорници су јединствени у процени да ће се и берберај лагано угасити: 

– Многи желе да посао науче за трен ока, мало раде, а много зараде. То је немогуће! Ниједан се занат не учи преко ноћи, радити се мора, а ниједан се брица није обогатио. Када је о опстанку заната реч, држава би могла да помогне мањим порезима, нижим ценама закупа, подстицајима око увоза алата који користимо, јер квалитетног код нас нема. На првом месту треба истицати чињеницу да ни један занат није посао ниже категорије у односу на такозвани канцеларијски, закључују Милорадовићи.   

Влада Винкић

 

Share.

Comments are closed.

Skip to content