Пројекат „Словенци  Браничевског округа“ суфинансира Министарство културе и информисања РС Projekt „Slovenci Braničevske regije“ sofinancira Ministrstvo za kulturo in informiranje RS /Серијал текстова биће објављиван на српском и словеначком језику.

 

 

Словеначку националну мањину у Србији карактеришу високи демографски показатељи када је реч о старосној структури. Она у просеку износи 54,9 година, са индексом старења 5,9. У старосној групи од 0 до 19 година само је 8 процената становништва, што указује на озбиљну биолошку депопулацију Словенаца у Србији. 

Значајно је скренути пажњу и на то да према попису, међу припадницима словеначке популације у Србији готово да нема неписмених, а проценат високообразованих је око 30 процената.

У периоду од 1948. до 2002. године, број Словенаца у Србији смањен је око четири пута, а први велики пад догодио се током шездесетих година 20. века. Последњих неколико деценија наставља се пад бројности словеначког становништва, као и негативан природни прираштај.

Основни разлог за такво смањење броја словеначког становништва у Србији је жеља младих Словенаца да напусте Србију и живот и рад наставе у Словенији. Уколико се такав темпо настави, оцењује се да би за око 150 година могло доћи до нестанка Словенаца у Србији. 

Упркос поменутим врло неповољним демографским показатељима, Словенци у Србији, према неким карактеристикама, као што су између осталог допринос култури, технолошком и привредном развоју Србије, али и бројним другим чиниоцима друштвеног живота наше земље, заузимају високо место међу етничким заједницама. 

 

(ПРЕВЕДЕНО НА СЛОВЕНАЧКИ ЈЕЗИК)

Depopulacija Slovencev v Srbiji

Ko govorimo o starostni strukturi, so za Slovensko narodno manjšino v Srbiji značilni visoki demografski kazalci. Povprečna starost je 54,9 let, z indeksom staranja 5,9. V starostni skupini od 0 do 19 let je le 8 odstotkov prebivalstva, kar kaže na resno biološko depopulacijo Slovencev v Srbiji.

Pomembno je opozoriti tudi na dejstvo, da glede na popis, med pripadniki slovenskega prebivalstva v Srbiji skoraj da ni nepismenih in da je odstotek visoko izobraženih okoli 30 odstotkov.

V obdobju od leta 1948 do leta 2002 se je število Slovencev v Srbiji zmanjšalo približno štirikrat, prvi veliki upad pa se je zgodil tekom šestdesetih let 20. stoletja. V zadnjih nekaj desetletjih se število slovenskega prebivalstva še naprej zmanjšuje, negativen pa je tudi naravni prirast.

Glavni razlog za tako zmanjšanje števila slovenskega prebivalstva v Srbiji je želja mladih Slovencev, da zapustijo Srbijo in življenje ter delo nadaljujejo v Sloveniji. Če se bo takšen tempo nadaljeval, se ocenjuje, da bi lahko čez 150 let Slovenci izginili iz Srbije.

Navkljub omenjenim neugodnim demografskim kazalcem pa Slovenci v Srbiji, glede na določene značilnosti, kot so, med drugim, prispevek kulturnemu, tehnološkemu in gospodarskemu razvoju Srbije, ter tudi številnim drugim dejavnikom družbenega življenja naše države, zasedajo visoko mesto med etničnimi skupnostmi.

 

Ставови изнети у подржаном медијском пројекту не изражавају ставове органа који је доделио средства / Stališča, izražena v podprtem medijskem projektu, ne odražajo stališč naročnika 
Share.

Comments are closed.

Skip to content