Недељник “Реч народа” подсећа на давно прохујала времена пожаревачке вароши. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадници наше Редакције проналазе познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећају, а млађе упознају са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.

Пожаревац добио КУД „Светозар Марковић“

22.01.1948.

                 У приземљу некадашњег хотела ,,Српски краљ“, науглу улица Кнез Милошев венац и Делиградске, формирано је железничко Културно-уметничко друштво ,,Светозар Марковић“.  Наступало је на концертима како за железничаре и остале Пожаревљане тако су његови чланови гостовали и по разним местима Србије и тадашње Југославије.  КУД су чинили углавном запослени на железници, а од јула 1954. године спаја се са осталим културно-уметничким друштвима у јединствено друштво под називом ,,БожидарДимитријевић – Козица“.


Рођење  епископа Венијамина Таушановића

 23.01.1884.

У Пироту је рођен Венијамин (Таушановић) Епископ браничевски од 1934 до 28.05.1952.  За његово време подигнуто је 19 нових,  започето 13 цркава и изграђено 37 нових парохијских домова.Током Другог светског рата примио је 40 избеглих свештеника, а за избегличку децу отворио ј едомове у Раваници и Св Петки. Пред сам рат завршио је Епископски двор у Пожаревцу у којој се сместила Немачка команда, а после рата Команда гарнизона.  Умро је 28.05.1952. и сахрањен у пожаревачкој Саборној цркви.


Преминуо окружни физикус др Станојло Вукчевић

23.01.1933.

 У Београду је умро др Станојло Вукчевић, окружни физикус у Пожаревцу. Рођенје у месту Јасиковица 19.11.1850, а Медицински факултет завршава 1884. У Паризу. Постављен је за среског лекара у Пожаревцу 1887, а заокружног физикуса 1894. Са др Станојем Нешићемпревео је књигу проф. Универзитета  у Бечу,  др Ернеста Брикеа ,,Како ћеш сачувати живот и здравље деце“ која је штампана 1892.  У Пожаревцу.  Као првак Радикалне странке 1901. изабран је за члана и секретара Сената, 1908. а у време анексије Босне и Херцеговине био је председник Народне скупштине Србије.  Током I светског рата налазио се у заробљеништву у Бугарској, а после рата на функцији помоћника министра народног здравља.  За председника Клуба лекара у Пожаревцу изабран је 1928. а за председника Друштва лекара 1930.


 У затвору у Пожаревцу умро Васа Пелагић

25.01.1899.

У Пожаревачком затвору умро је Васа Пелагић, културни прегалац, просветни радник, народни лекар, српски револуционар и публициста, један од првих поборника идеје утопијског социјализма у Србији и на Балкану. Био је плодан и популаран писац, а радови објављени за његовог живота штампани су у 250.000 примерака.

 

 

                                                                                                                                                      Припремио Зоран Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content