“Реч народа” овом рубриком подсећа на давно прохујала времена вароши пожаревачке. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадници наше Редакције проналазе познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећају, а млађе упознају са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.
Рођендан писца ратних дневника (1. март 1891.)
У Пожаревцу је рођен Александар Д. Ђурић, адвокат и писац. Аутор је ратних дневника који су објављивани у ,,Политици“, ,,Пожаревачком грађанину“ и другим листовима. Био је члан Удружења књижевника и тада је написао ,,Страшне године“ (1935), ,,Без отаџбине“ (1936), ,,Девестодванајста“ (1940)… Основну школу и Гимназију завршио je у Пожаревцу, а правни факултет у Београду. Учесник је ратова од 1912. до 1918.
Почетак буне на дахије (3. март 1804.)
Почетак буне на дахије (Први српски устанак), у Пожаревачкој нахији отпочео је паљењем турских чардака у којима су становале субаше. Чардаци су били лоцирани у селима Бикотинци (Браничево), Кусиће и Пожежено.
„Др Војислав Дулић“ уместо „Цара Душана“ ( 5. март 1953.)
Одлуком Народног одбора градске општине, у Пожаревцу је одлучено да Народна градска болница у Пожаревцу убудуће носи име ,,Др Војислав Дулић“, генерал-мајора и провоборца пожаревачког краја. Истом одлуком улица од Начелства до Булевара уместо имена ,,Цар Душан“ добила је име ,,Др Војислав Дулић“.
Грађани против смене председника (6. март 1970.)
Трећег дана протеста у Градском парку испред Начелства маса грађана протествовала је против смене тадашњег председника СО Пожаревац Бранка Ивошевића. Јаке полицијске снаге спречавале су их да уђу у Начелство, а грађане ван Пожаревца да уђу у град и придруже се протесту.
Припремио: З. Стокић