Двадесет просветних радника из Неготина, Бора и Кладова успешно је стекло сертификате предавача изборног основношколског поредмета „Влашки говор са елементима националне културе“.
Једнодневни Семинар стручног усавршавања одржан је у Основној школи „Павле Илић Вељко“ у Прахову, у суботу, 14. септембра. Са будућим предавачима влашког језика радиле су мр Даниела Пејчић и Розица Драгојловић.
Семинар је одржан у организацији Националног савета влашке националне мањине, у сарадњи са Удружењем грађана „Гергина“ из Неготина.
Иначе, током последњих десет година, сертификате је добило више од стотину предавача.
ЈАЧАЊЕ ИДEНИТЕТА
Председник Националног савета Влаха Новица Јаношевић, указао је на велики значај оваквих семинара и додао:
– За Влахе, стандардизација је један од кључних корака у очувању језика од заборава и заштити идентитета влашке националне мањине. То доприноси и променама у образовању на влашком језику.
Председник Удружења „Гергина“ Синиша Челојевић констатовао је да је до сада обуку прошло више од стотину просветних радника који образују више од 750 ученика у свим срединама у којима живе Власи, и додао:
– Многа деца су се управо кроз те часове и упознала са влашким језиком. Циљ нам је да управо кроз децу која ће говорити језик јачамо идентитет наше влашке заједнице и сачувамо језик од заборава.
Мр Даниела Пејчић, иначе, учитељица у Основној школи „Стеван Мокрањац“ из Кобишнице и предавач са најдужим стажом предавача влашког језика, подсетила је да је пилот пројекат увођења влашког језика у систем образовања почео 2012. године.
Додала је да се све то чини с циљем да се језик сачува од заборава и указала на одличне резултате досадашњег рада.
Предавач изборног влашког предмета Розица Драгојловић, учитељица у Основној школи у Волуји, у Кучеву, говорила је о смерницама у раду са децом и поделила своја вишегодишња искуства.
Полазницима Семинара стручног оспособљавања просветних радника за изборни предмет „Влашки говор са елементима националне културе“ додељени су Сертификати о стручној оспособљености за предаваче влашког језика у школама. Такође је Удружење „Гергина“ поклонило сва своја музичка и штампана издања која се могу користити у настави.
А. М.