Милица Пралица Гаћеша, Јелена Васић, Дејан Ристић, Јасна Јовановић, Нермина Љубовић и Светлана Божиновић

На деветој седници Парламента привредника Браничевског и Подунавског управног округа којом је председавао Дејан Ристић, 4. новембра у Смедереву, представљене су неке од услуга и материјала Привредне коморе Србије које привредницима стоје на располагању, као и план рада РПК за 2025. годину. У свечаном делу заседања уручена су признања за посебан допринос развоју привреде Региона и јубиларне награде.

Директорка Сектора за пружање подршке у заступању и заштити интереса чланова ПКС-а Кристина Ђурић је у уводном излагању истакла да су већина иницијатива и предлога закона који су упућивани парламенту после формирања нове Владе, углавном били у делу кредитних линија и нових зајмова које је Србија потписала, сарадње са међународним финансијским институцијама и споразумима о слободној трговини са Кином.

Кристина Ђурић

-Што се тиче иницијатива које сте ви покретали, ми смо их успешно заступали, достављали ка министарствима, али ефикасност Владе у делу усвајања тих предлога и упућивању ка Скупштини је била врло скромна. Из тог разлога смо се поново обратили Влади и тражили да за следећу годину план рада Владе буде другачији, да буде усклађен са процесом усклађивања прописа са ЕУ и да рад буде ефикаснији како би наша тржишна економија могла да буде конкурентнија на све захтевнијем глобалном тржишту, рекла је Кристина Ђурић.

ДИГИТАЛНА ТРАНСФОРМАЦИЈА И ПРИМЕНА ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ У ПОСЛОВАЊУ

Центар за дигиталну трансформацију је основан од стране Привредне коморе Србије уз помоћ Немачке међународне агенције за сарадњу ГИЗ, како би компанијама помогла да што лакше одговоре на изазове које доноси нови тренд дигиталне трансформације.

Парламент привредника

Члан тима Центра за дигиталну трансформацију Милица Пралица Гаћеша наглашава да је Центар основан 2018. године и прво истраживање спроведено је међу 340 компанија. Тада 60 одсто компанија није знало шта значи појам дигиталне трансформације, 45 одсто није знало коме да се обрати за помоћ за процес дигиталне трансформације, док 20 одсто компанија које су ушле у процес дигиталне трансформације су имплементирали погрешна или неадекватна решења.

Милица Пралица Гаћеша

-Кренули смо од подизања јавне свести у вези дигиталне трансформације, кроз организацију разних радионица са компанијама, кроз дигитални маркетинг и пијар. Тренутно имамо 68 сертификованих консултаната према ИСО стандардима и пет консултаната за вештачку интелигенцију. Наши основни програми су у суштини јако били битни за компаније, зато што је циљ програма да помогну компанијама да лакше преброде све изазове које доноси дигитална трансформација. До сада се преко 5.000 компанија пријавило за програме Центра, урађено је преко 2.300 експертских анализа, односно 1.500 стратегија. Што се тиче имплементација и верификација урађено је преко хиљаду решења на бази дигиталне трансформације. Дигитална академија је саставни део нашег програма и то је у суштини интерактивна едукативна платформа, која је превасходно намењена за едукацију власника и менаџера како би унапредили своје знање из области дигиталне трансформације. Циљ нам је да у наредне две године још 700 компанија имплементира решење. Отворили смо ЦДТ хаб где је главни циљ повезивање ИТ сектора и традиционалне индустрије и ту пружамо подршку старт ап еко систему. Такође, регионално проширење је у плану обзиром да је наш програм имплементиран у Босни и Херцеговини и план нам је да пређемо на цео регион западног Балкана, казала је Милица Пралица Гаћеша.

О ПОСЛОВАЊУ СА КИНОМ

О водичу за пословање са Кином говорила је Јелена Васић, испред Центра за стратешке анализе, аналитику, планирање и публикације ПКС. То је једна врста публикације коју је Центар припремио за потребе привреде.

Јелена Васић

-Од 1. јула ове године Споразум је ступио на снагу и почела је његова практична примена, тако да се све више у медијима и стручним круговима говори о потенцијалима домаће привреде да се суочи са понудом и потражњом на тако великом тржишту, какво је кинеско. Робе којима се тргује подељене су у категорије према томе којом ће динамиком и темпом бити укидана царинска стопа и друге врсте дажбина на спољну трговину. Такође, у оквиру тога је посебна категорија оних производа који су оцењени као осетљиви, на које уопште неће доћи до укидања царине. Ступањем на снагу овог споразума укупно тржиште је нагло порасло, на које наша привреда може да извози по основу преференцијалног статуса. Према међународним базама података селектовали смо одређене групе производа за које се углавном највише прича да имају потенцијала да се извезу, али је свакако стратегија наше привреде да се искористе предности овог споразума у том домену да наша привреда сировине, полупроизводе и неке материјале за репродукцију увози са овог тржишта по нижој цени, како би могла да их инкорпорира у неке производе и робе које ћемо ми извозити на кинеско или другим тржиштима. Постоје одређене области Кине где није глобална конкуренција толико јака и где наша привреда уз посете сајмовима и привредним састанцима, можда може пронаћи место за своје производе и услуге, нагласила је Јелена Васић.

Са презентације

Са територије РПК Пожаревац за првих девет месеци текуће године извезено је око 637.000 евра производа и управо ради се о деловима машина за прераду хартије или картона, производима од дрвета и неким јединицама за аутоматску обраду података. Повлашћене царине могу се користити само ако се докаже порекло производа, зашта је у самом споразуму строго предвиђена процедура. Такође, једна од јако битних услуга ПКС у овом процесу јесте спољнотрговинска арбитража. Приступ кинеском тржишту у принципу захтева све оне фазе организације које захтева и приступ на тржиште ЦЕФТЕ или неке суседне земље, а то су: добар план, организација, прикупљање свих могућих информација из међународних база, прикупљање целокупне документације према правилима.

ЗАСТУПАЊЕ ИНТЕРЕСА ПРИВРЕДЕ И ДУАЛНО ОБРАЗОВАЊЕ

Представљајући план рада Регионалне привредне коморе Браничевског и Подунавског управног округа за наредну годину, вршилац дужности директора Јасна Јовановић је истакла да ће Комора бити фокусирана на контакте са чланицама, законодавне и локалне иницијативе, заступање интереса привреде и оперативне задатке, дуално образовање, састанке и скупове, едукације, јавна овлашћења, сајмове, пројекте, медијске наступе….

-У 2025. години планирано је 240 директних посета привредним друштвима и покретање до четири локалне и две законодавне иницијатве. У оквиру локалних иницијатива привредних друштава према органима  локалних самоуправа врши се усаглашавање и решавање иницијатива са надлежним службама јединица локалних самоуправа. Када је заступање интереса привреде у питању, планирали смо да спроведемо 360 оперативних активности у сва три сектора. У оквиру заступања интереса привреде спроводе се активности на захтев привредних друштава по разним питањима: давање контаката и посредовање са другим привредним субјектима и локалним органима власти, повезивање са компанијама у другим регионима преко мреже регионалних привредних комора и Привредне коморе Београда, повезивање са државним институцијама преко ПКС-а, повезивање са страним компанијама преко мреже страних представништава ПКС-а, истакла је Јасна Јовановић

Јасна Јовановић

У следећој години настављају се и активности везане за промоцију дуалног образовања. Циљ је јачање везе између привреде и образовања како би се послодавцима обезбедили компетентни будући кадрови, а образовни систем био усклађен са потражњом на тржишту рада. Промоција ће се организовати као и до сада, директним контактима са привредним друштвима на седницама Парламента привредника, на састанцима секција, данима „Отворених врата“, које организују средње стручне школе и привредна друштва која су укључена или желе да се укључе у дуално образовање. У плану је креирање уписа за школску 2025/2026. годину уз заступање исказаних потреба за образовним профилима привредника.

-Током наредне године планирано је одржавање четири седнице Парламента привредника, осам седница секција и десет привредних скупова, конференција, форума и тематских округлих столова уз присуство око 150 привредника. Такође, планирано је одржавање око 15 едукативних догађаја са циљем боље информисаности, унапређења рада и положаја привредних друштава, њихових запослених, али и коморског система. У циљу успостављања сарадње, остваривања пословних контаката и промоције привреде Округа, представници и привредници РПК Пожаревац ће посетити и учествовати на три домаћа и једном сајму у иностранству. Сарадња са локалним самоуправама одвијаће се кроз пројекат „Пословни Атлас Србије и дијаспоре“ – Link Up! Serbia II – подршка интернационализације пословања компанија у сарадњи са дијаспором, затим Сајам запошљавања у сарадњи са градским општинама Округа, сарадњом са представницима  Општинске управе за привреду ангажованим у организацији Сајма етно хране и пића. Такође, стручне службе ће по позиву учествовати у раду органа локалних самоуправа ради заступања ставова и интереса привредника, било да се ради о развојним или инфраструктурним пројектима или додатним финансијским оптерећењима за привреду, казала је Јасна Јовановић.

Као и ранијих година, у РПК Пожаревац се издају јавна овлашћења, односно АТА карнети, АТА листови, електронски сертификати и за следећу годину је планирано да се изда 500 докумената по захтеву привреде. У Комори су актуелни пројекти: „DualVET project Serbia“ – усмерен на усавршавање модела средњег стручног образовања у Србији; „Пословни Атлас Србије и дијаспоре“ – Link Up!; пројекат Start Up „Промоција предузетништва и самозапошљавања“ и пружање подршке пројекту „Стварано у Србији – Чуваркућа“.

 ДОБИТНИЦИ ПРИЗНАЊА

Комисија за доделу награда Регионалне привредне коморе Браничевског и Подунавског управног округа донела је одлуку да се награда за посебан допринос развоју привреде Региона у сектору индустрије додели компанији „Mayekawa“ из Смедерева и у сектору услуга, предузећу „Digital Access Logic“ из Пожаревца. За пословног лидера Региона проглашен је Бојан Симоновић, власник предузећа „Бонима“ из Пожаревца. Плакете им је уручила вршилац дужности директора РПК Јасна Јовановић.

Награде за допринос развоју привреде и пословног лидера уручила је Јасна Јовановић

Јубиларна награда за 70 година пословања припала је предузећу „Змај“ из Смедерева, за 30 година предузећима „Плана промет“ из Велике Плане и  „Нена комерц“ из Колара, за 20 година предузећима „Harsco metals“ из Смедерева, „Аутоцентар Топлица“ из Пожаревца, „ДМ инвест“ из Смедеревске Паланке, „Transport kombi As logistics“ из Крњева, „Вели“ из Петровца на Млави, „Бонима“ из Пожаревца, „Ласер Балкан“ из Костолца, „Луна“ из Пожаревца“, „Дал Деган“ из Александровца, „Бајан“ из Михајловца, „Еко минерал“ из Смедерева, „Маркет – паркет“ из Пожаревца, „Јовић градња“ из Пожаревца и „Биљни лекар“ из Великог Градишта.

Са уручења јубиларних награда

У име награђених на признањима захвалио се Бојан Симоновић нагласивши да је ова награда сатисфакција за досадањи рад и подстрек за будући привредни развој у још већем обиму.

Дарко Динић

 

Share.
Leave A Reply

Skip to content