Дипломираном библиотекару саветнику у пожаревачкој Библиотеци др Бранки Пражић, додељена је награда „Стојан Новаковић” за објављено оригинално дело из библиотечко-информационе делатности под називом „Завичајна библиографија пожаревачког краја: 1826-2017“.

Награда је уручена на 21. конференцији Библиотекарског друштва Србије, одржаној у Панчеву, поводом Дана библиотекара.

Бранка Пражић је запослена у Народној библиотеци „Илија М. Петровић“ Пожаревац од 1994. године. Током тридесетогодишњег рада успешно је обављала различите стручне послове, од вођења матичне службе до организације културних догађаја, уређивања завичајног часописа „Мајдан“ и пословима дигитализације.

Тренутно ради на пословима руководиоца Одељења периодике и главни је уредник завичајног часописа „Браничево“.

Докторирала је на Филолошком факултету у Београду са темом: „Завичајна библиографија пожаревачког краја: 1844-2017.“

У обимној уводној студији и библиографском опису око 4.000 библиографских јединица завичајне библиотечко – информационе грађе обухваћена је комплетна штампарско – издавачка продукција на територији Пожаревца и околине, у периоду од 1826. до 2017. године.

Студиозан и посвећен рад др Бранке Пражић даће велики допринос историји завичајне културе, издаваштва и књижевности.

О вредности дела Бранке Пражић сведочи и извод из Записника чланова Комисије за оцену докторске дисертације, др Бојана Ђорђевића, др Бошка Сувајџића и др Бојана Јовића:

– Промишљеним, критичким и методолошки добро заснованим, те промишљеним коришћењем периодичних извора и литературе, кандидаткиња је пружила целовиту слику културног живота Пожаревца и целог браничевског краја од средине деветнаестог столећа до наших дана. Систематично приступајући грађи, успела је да сублимише досадашња сазнања, али и да оствари нове увиде у значај периодике за развој културне и националне свести у тзв. локалним срединама. Сама библиографија својим обимом, али и стручним презентовањем, врхуни овај приступ и показује богатство и разноврсност публицистичких, културних, књижевноисторијских и уметничких виђења једног од региона Србије.

           Т. Ж. 

Share.
Leave A Reply

Skip to content