У последњих неколико година у Општини Голубац реализовано је преко 100 пројеката, а за њихову реализацију коришћена су средства Европске уније и ресорних министарстава Владе Србије, али и новац из општинског буџета у износу од по 200 милиона динара годишње, као и од донација.
Један од приоритета развоја општине Голубац у протеклом и у наредном периоду су поред туризма и модернизација локалне путне мреже, водоснабдевање, образовање, култура и спорт. Сваке године на подручју ове подунавске општине у Голупцу и у 23 насеља асвалтира се око десетак колометара локалних саобраћајница, па је у последње четири године модернизовано око 90 одсто локалне и туристичке инфратсруктуре.
По значајним културно – историјским споменицима и положају који заузима, Голубац спада међу најзначајније општине у Србији. То су још у првом веку наше ере препознали Римљани, а по званичним подацима ту је боравио и цар Диоклецијан.
Борили су се и освајали га Аустријанци и Турци и сви су остављали трагове од којих су неки до данас сачувани, а најзначајнија је, свакако, Голубачка тврђава. Одласком освајача, Голубац је вековима занемариван, као да више никоме није био интересантан.
Благодети које су историја и природа подарили овом подручју нису коришћене у сврху развоја овог подручја, тако да је општина Голубац категорисана међу неразвијене.
Становници, па и они коју су били на челу општине, као да су се успавали. Никаквог напретка није било деценијама, а оно мало инфраструктуре која је постојала, пропадало је јер се није ваљано одржавала, а Голубац је лагано почео да личи на запуштену касабу. Оно што је важно за ову малу и девастирану општину, актуелни председник др Небојша Мијовић, видевши да поред свих потенцијала које има, Голубац из године у годину пропада, решио да се кандидује на изборима за председника општине. Изабран је први пут 2008. године, након чега је листа на којој је био побеђивала и на локалним изборима 2016, 2020. и 2023. године.
-Управо 2008. година, када сам први пут изабран за председника општине, обележена је као почетак препорода овог краја.
На које активности сте ставили акценат као приоритетне?
-Морао сам одмах на почетку да оформим стручан тим, који зна и хоће да ради. Одмах затим, били смо принуђени да уведемо одређене рестрикције. Што се тиче приоритета, све је било приоритет, али смо морали да се опредељујемо у зависности од тога колико средстава имамо на располагању. Доста радова смо финансирали из нашег буџета, али смо имали и велику подршку државе, јер смо аплицирали код разних министарстава са добрим програмима и пројектима. Уз то, учествовали смо и користили све могућности које пружа наша држава Србија и Европска Унија преко фондова и Програма прекограничне сарадње Румунија – Србија.
Каква је међугранична сарадња?
-Захваљујући томе, у периоду од 2015. до ове године реализовано је доста капиталних пројеката – реконструисана је Голубачка тврђава, а затим је стара школа претворена у гимназију. Реконструисане су и стара зграда у Улици цара Душана 13 у Народну библиотеку и зграда у Улици цара Лазара 2, која је под заштитом Завода за заштиту споменика културе. Паралелно с тим водили смо рачуна и о људима. Све незапослене мајке из наше општине с трећим дететом добијају и месечну накнаду за наредних 15 година по 25.000 динара.
За посетиоца који први пут долази у неки град веома је важан први утисак. Колико пажње сте посветили да посетилац понесе лепу слику о Голупцу?
-Знамо да је и за туристе и будуће инвеститоре веома важно како град изгледа. Биле су неопходне неке реконструкције које смо завршили. Радови на градском тргу у Голупцу између Народне библиотеке, гимназије и музеја су завршени. Комплетно је реконструисана и пешачка улица која почиње од градског трга. Завршена је и уређена плажа са напером у Голупцу и плажа у викенд насељу Винци, а приобаље се редовно чисти. Голубац је овог месеца добио и свој Народни музеј.
Да ли у Голупцу има терена за рекреативно и професионално бављење спортом?
Оно на чему би нам могли завидети неки градови су савршени спортски терени за кошарку, фудбал и тенис, а завршена је и друга и трећа фаза шетно – бициклистичке стазе. Купљен је туристички возић и завршена реконструкција туристичког катамарана. Успостављена је трајектна линија на Дунаву између Голупца и Нове Молдаве у Румунији. Уређени су или новоизграђени паркићи, чак и у многобројним месним заједницама.
Колико пажње посвећујете селима у општини Голубац?
-Морам да истакнем да се до свих села у нашој општини стиже асфалтним путем, а уређени су и атарски путеви. Реконструисани су мостови Душманић, Добра и Тумане, а изграђени су и нови мостови: Доња Крушевица, Шувајић, Радошевац, Голубац, на путу Снеготин-Тумане, као и плочасти пропусти: Кудреш и Војилово. За села Шувајић, Доња Крушевица, Винци, Усије, Житковица, Двориште и викенд-насеља Винци, Усије и Тумане урађена је пројектно-техничка документација за канализациони систем. Потпуно је завршена канализациона мрежа за насеље Голубац. У викенд насеља Усије и Винци уведено је улично осветљење. Изграђено је око 20 мостова на реци Пек, као и на Туманској, Добранској и Брњичкој реци.
Да ли за села, поред добре инфраструктуре, има и финансијских могућности за изградњу простора за спортске, друштвене и верске активности?
-У насељима Барич, Браничево, Брњица, Снеготин, Војилово, Добра и Малешево уређени су спортски терени, а у свим месним заједницама обновљени су домови културе. Истовремено, у насељима Барич, Браничево, Миљевић, Клење, Голубац и Добра су обновљене цркве. Купили смо и минибус за превоз сеоског становништва.
Да ли успевате да заинтересујете инвеститоре да дођу у Голубац како би у својим фирмама запослили људе с ваше територије?
-Голубац је, пре свега, значајна туристичка дестинација. Имамо један хотел, а у преговорима смо с инвеститором за изградњу још једног у наредној 2025.години. Годинама уназад, због великог интересовања туриста, значајно је развијан и приватни смештај. Поред тога, већ четврту годину ради фабрика за израду дечје конфекције Рахеле, која планира да прошири капацитете и уз тренутно запослене прими и нове раднике. Пре пет године формирано је и Добровољно ватрогасно друштво.
-Захваљујем се нашим грађанима на поново указаном поверењу на прошлогодишњим јунским локалним изборима и то је још већа обавеза мене и мојих сарадника да наставимо да радимо још више на изградњи лепшег Голупца и тако створимо боље услове за живот свих наших грађана. Позивам их да заједно радимо на реализацији свих важних развојних пројеката који су планирани у наредном периоду, нагласио је председник Општине Голубац др Небојша Мијовић честитајући суграђанима празнике који се обележавају током јануара,
У претходном делу говорили смо о активностима за период од 2015. Које пројекте сте реализовали у 2024. години?
-Сви пројекти које смо завршили изискивали су знатна материјална средства, али смо успели да све што смо планирали и завршимо. Реконструисали смо зграду у Улици Цара Лазара 2, која је под заштитом Завода за заштиту споменика културе и њу претворили у Градски музеј. Такође смо комплетно реконструисали Градски трг, а завршена је и реконструкција пешачке улице, која почиње од Градског трга. Изграђена је и плажа у викенд насељу Винци. За потребе Јавног комуналног предузећа купили смо два камиона за одношење отпада – такозвана „ауто-смећара“ и два аутобуса за превоз ученика.
На последњој седници Скупштине општине усвојили сте буџет за 2025.годину.
-Да. Укупни приходи износе 493 милиона динара и као предходних година он је развојни и већи део средстава издвојиће се за реализацију разних развојних пројеката у области инфраструктуре,образовања, здраства, туризма, културе и спорта, како у Голупцу, тако и у осталим насељима на подручју наше Општине.
Закорачили смо у 2025. Које пројекте сте планирали за ову годину?
-То су велики капитални пројекти веома важни не само за Голубац, већ и за шири регион, па и за читаву Србију. Најважнији пројекат је свакако изградња моста на Дунаву. За њим по значају следи изградња марине у Голупцу, а у значајне пројекте спадају и завршетак шесте и седме деонице бициклистичко – пешачке стазе, изградња хотела на доњој марини, изградња аква – парка, изградња канализационе мреже по сеоским насељима, реконструкција – изградња римског насеља Вицус Купе… Такође се, у оквиру комплекса Тврђава Голубачки град, планира изградња хамама и римске куће, затим инфраструктурно опремање радне зоне Радошевац, што је кључна претпоставка за довођење потенцијалних партнера и инвеститора. У плану су и изградња локалног пута Кудреш – Клење, уређење шумских шетних стаза, као и реконструкција зграде Општине и реконструкција Дома здравља и школе у Добри.
Љ. Настасијевић