Вакцинација против грипа почела је у октобру прошле године. До сада је вакцинисано за трећину више људи него прошле сезоне.
Вакцину је у Дому здравља Пожаревац примило близу 2.000 људи. Четворовалентну примила су 1.923 пацијента и 22 тровалентну.
Када је реч о грипу, доминанта су четири вируса. С обзиром на променљиво време почетком јануара, није касно за одлуку о вакцинацији, каже директор Дома здравља Пожаревац др Дејан Миленковић и додаје:
-Имамо још вакцина на залихама и ако неко жели да је прими, требало би да се јави изабраном лекару. За вакцинацију је неопходно да је здрав пар дана уназад, а вакцину може да прими по сопственом избору, четворвалентну или тровалентну.
ПОРАСТ РЕСПИРАТОРНИХ ИНФЕКЦИЈА
У пожаревачком Дому здравља, управо због сезонских респираторних инфекција, посао је по обиму повећан за трећину, објашњава др Миленковић и додаје:
– С обзиром на то да је увелико зимска сезона и да увек са доласком јесени бележимо пораст респираторних инфекција, у Дому здравља, за последњих десетак дана, за трећину се повећао обим посла. У питању су доминантно респираторне инфекције, чак имамо и дијагностикованог грипа.
– То су респираторне инфекције са класичним симптомима, бол у грлу, главобоља, малаксалост, повишена телесна температура, кијање и кашљање. Није све грип, нити су све респираторне инфекције, имамо наравно и прехлада и бактеријских инфекција, али су доминантне респираторне инфекције сличне грипу.
ПОТВРЂЕН ГРИП У СРБИЈИ
Према подацима са Института „Батут“, потврђена је појава грипа у више округа у Србији.
– Ове године су у питању различити подтипови и Дом здравља Пожаревац, поготову велике службе као што је Општа у Медицини рада, суочавају се са великим бројем пацијената. То се односи и на Огранак у Костолцу, Дечији и школски диспанзер, каже др Дејан Миленковић и додаје:
– Саветујемо да оболели, сами, у кућним условима, крену са витаминском терапијом, имуноцинком, витамином Ц. Такође, саветујемо чешће проветравање просторија, јер је било доста дружења у току празника, а вируси се у тим условима лако преносе.
– Ако је неко болестан, треба да одлежи и да се јави изабраном лекару и никако не треба да иде на посао, деца не треба да иду у школу. Што се деце тиче, пошто је распуст, за сада је затишје, али по повратку деце у колектив увек долази до рапидног скока оболелих са симтомима сличних грипу или самог грипа.
Осим респираторних инфекција, има и пацијената са стомачним тегобама, где је доминантан рота вирус који иде са мучнином, повраћањем и дијарејом, потврђује др Миленковић.
ДАНАК ПРАЗНИКА
Током новогодишњих и божићних празника било је више нерадних дана. Дом здравља је морао да организује рад неких здравствених служби.
Служба Хитне помоћи је, што се подразумева, уобичајено радила 24 сата дневно сваког дана. Када су велики празници попут прославе Нове године и Божића, чести су случајеви неконтролисаног и прекомерног уноса слане и масне хране, алкохола, што је изазвало последице код одређеног броја хроничних, али и здавих пацијената.
О томе др Миленковић каже:
– Било је скокова притиска, повраћања узрокованих исхраном. На срећу, број пацијента није био толико велики. Већина пацијената је уз терапију и савет успела да реши своје тегобе, док је мањи број упућен да се јави изабраном лекару или је послат на болничко лечења.
– Зато је и савет да без обзира на празнике, оброци буду лакши и чешћи и да конзумирање алкохола буде умерено. За овакве дане је веома важна физичка активност попут шетње и изласка на свеж ваздух. За хроничне болеснике важи правило да редовно узимају терапију. Тегобе попут високог пристиска јављају се и код млађе и старије популације ако се терапија не узима редовно и ако нема умерености.
Д. Д.