Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и Привредна комора Србије – Регионална привредна комора Браничевског и Подунавског управног округа, протекле недеље организовали су представљање инвестиционих мера ИПАРД 3 програма Републике Србије за период 2021-2027. године, које обухватају мере 1, 3 и 7.
Презентацију су водили Катарина Ђурић и Растко Ценић из Одељења за управљање ИПАРД програмом Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије.
Инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинства налазе се у мери 1, мера 3 представља инвестиције у физичку имовину које се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства, док се под бројем 7 налази диверзификација пољопривредних газдинстава и развој пословања.
Мисија ИПАРД Управљачког тела је да својим стручним капацитетима, уз финансијска средства Европске уније и националног буџета намењеног за пољопривреду и рурални развој, унапреди услове за квалитетнији живот на селу, водећи рачуна о свим аспектима одрживог развоја.
ИНВЕСТИЦИЈЕ У ФИЗИЧКУ ИМОВИНУ ПОЉОПРИВРЕДНИХ ГАЗДИНСТАВА
Ова мера намењена је примарним пољопривредним произвођачима са циљем повећања ефикасности, конкурентности и одрживости пољопривредне производње.
У свом излагању Ценић је истакао да су у ИПАРД 3 програму средства увећана и она износе преко 580 милиона евра.
-Ова мера се спроводила и у претходном програмском периоду и за њу смо имали највише захтева и највише средстава је „повукла“, а такође је и унапређена у секторима , рекао је Ценић нагласивши да је у овом програмском периоду буџет за ову меру 15 милиона и 200 хиљада еура.
-Циљ ове мере је да се пољопривредна газдинства ускладе са стандардима Европске уније, областима заштите животне средине, здравља и заштите биља и добробити животиња, као и да се јача положај пољопривредника у прехрамбеном ланцу и пружи подршка младим пољопривредницима. Такође, циљ ове мере је допринос побољшању одговора пољопривредно-прехрамбеног сектора на потражњу за висококвалитетном, безбедном и одрживом храном високе нутритивне вредности, добробит животиња, ублажавање климатских промена, подстицање производње енергије из обновљивих извора, као и одрживо управљање природним ресурсима, рекао је Ценић.
Корисници ове мере су регистрована пољопривредна газдинства, као и физичка лица – носиоци породничних пољопривредних газдинстава, предузетници, привредна друштва и пољопривредне задруге, док су подржани сектори млека, меса, јаја, рибарства, проуводње воћа, поврћа, грожђа, житарица и индустријског биља.
-У оквиру ове мере, корисник може захтевати подршку, без обзира на укупну вредност инвестиције, за прихватљиве трошкове од 20.000 до 1.000.000 евра. Укупна подршка коју један корисник може да оствари у оквиру ове мере у периоду спровођења ИПАРД 3 програма је у максималном износу од 2.000.000 евра, нагласио је Ценић.
ИНВЕСТИЦИЈЕ ЗА ПРЕРАДУ И МАРКЕТИНГ ПОЉОПРИВРЕДНИХ И ПРОИЗВОДА РИБАРСТВА
Ова мера је искључиво намењена предузетницима, правним лицима, привредним друштвима и задругама. Представља инвестиције у физичку имовину које се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства, а намењена је подршци преради и маркетингу пољопривредних производа са циљем повећања конкурентности пољопривредно-прехрамбеног сектора и побољшања ефикасности и одрживости прехрамбене индустрије.
-Циљ ове мере је пружање бољег одговора прехрамбеног сектора на друштвене захтеве за храном која је здрава, безбедна и високе нутритивне вредности у складу са стандардима ЕУ. Такође, 3 треба да помогне у решавању изазова насталих утицајем климатских промена подстицањем производње енергије из обновљивих извора и циркуларне економије.
Део активности, у оквиру ове мере, допринеће јачању положаја пољопривредника у ланцу производње хране, подстичући их на удруживање у кратким тржишним ланцима и производњу производа са додатом вредношћу, истиче Ценић и додаје да су корисници ове мере регистрована пољопривредна газдинства и то, предузетници, привредна друштва и задруге, док су подржани сектори прераде и маркетинга млека, меса, јаја, рибе, воћа, поврћа, грожђа, житарица и индустријског биља.
-Ове инвестиције се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства, а обухватају инвестиције у изградњу и опремање објеката, набавку нове опреме, машина и механизације, компјутерског хардвера и софтвера.
Корисник може захтевати подршку, без обзира на укупну вредност инвестиције за прихватљиве трошкове од 20.000 евра до 1.300.000 евра. Укупна подршка коју један корисник може да оствари у оквиру ове мере у периоду спровођења ИПАРД 3 програма је 2.500.000 евра.
ДИВЕРЗИФИКАЦИЈА ПОЉОПРИВРЕДНИХ ГАЗДИНСТАВА И РАЗВОЈ ПОСЛОВАЊА
Ова мера усмерена је на стварање нових могућности за запошљавање у руралним подручјима, повећање нивоа и обима доступности услуга, те побољшања квалитета живота у руралном подручју.
Представљајући је, Катарина Ђурић је истакла да су корисници ове мере физичка лица – носиоци комерцијалних породичних пољопривредних газдинстава који су уписани у Регистар пољопривредних газдинстава и имају активан статус, као и предузетници и привредна друштва у рангу микро и малих правних лица, који су регистровани у АПР-у, те су у активном статусу и имају седиште у руралном подручју.
-Ова мера пружа подршку развоју три сектора. Први сектор је сектор директног пласмана пољопривреднo – прехрамбених производа и производа домаће радиности, хране, одеће, козметичких и хигијенских производа и уметничких предмета… Ту је и сектор руралног туризма, односно категорисани смештајни угоститељски објекти чији капацитет не прелази 30 индивидуалних лежајева, по кориснику и сектор услуга малог обима, привредне делатности, као што су разни сервиси за одржавање и поправку аутомобила, рачунара, разних апарата и уређаја, предмета за личну употребу и образовне услуге и школе страног језика, рачунара, вожње, плеса, глуме… и саветодавне услуге у пољопривреди. У оквиру сектора руралног туризма и сектора услуга малог обима, инвестирање се спроводи у руралним подручјима, док је у оквиру сектора директног пласмана производа инвестирање дозвољено у насељеним местима која се налазе у урбаном и у руралном подручју, истиче Ђурић и додаје да се подршка односи на изградњу-реконструкцију и опремање објеката за пружање непољопривредне делатности.
Минималне и максималне вредности јавне подршке по пројекту у једном јавном позиву за сектор директног пласмана производа , за изградњу или реконструкцију са опремањем објекта је од 5.000 до 300.000 евра. За сектор руралног туризма, за изградњу, реконструкцију или опремање објекта је од 20.000 до 300.000 евра, док је за сектор услуга малог обима, за изградњу или реконструкцију од 5.000 до 300.000 евра, а само опремање објекта од 5.000 до 200.000 евра.
У случају да пројекат обухвата инвестирање у више од једног сектора, минимална вредност јавне подршке биће 20.000, а максимална 300.000 евра. Укупна подршка из ИПАРД 3 програма кроз ову меру по кориснику је 600.000 евра.
О самом ИПАРД програму , као и о детаљима о свим мерама, условима и начину пријављивања, бодовања, корисници могу пронаћи на сајту ipard.gov.rs.
И.Р.