Сезона културних догађаја у Народној библиотеци „Илија М. Петровић “ у Пожаревцу, отпочела је протекле недеље промоцијом часописа „Браничево“ .
Подсетимо, пре две године, пожаревачкој библиотеци је на управљање додељена ова стручна публикација, а према речима директорке Вере Зарић Митровић, запосленима је истовремено омогућено и да уређују овај часопис.
– Ово је други број часописа „Браничево“. Изашао је прошле године, тачније 2024., и некако смо и планирали да ово буде месец у коме ће ово издање бити промовисано. Реч је о публикацији намењеној књижевности, култури и уметности, напоменула је директорка Народне библиотеке „Илија М. Петровић“ у Пожаревцу.
Досадашњи уредници Браничева били су Војислав Живковић, Милисав Миленковић, Александар Саша Марковић, Јован Рајковић, потом Александар Лукић, Љубиша Ђокић, Славољуб Обрадовић, Љиљана Миловановић и Драги Ивић.
Главни и одговорни уредник данашњег часописа је др Бранка Пражић, док редакцију чине Јелена Чобић Станисављевић и Татјана Живковић.
![](https://recnaroda.co.rs/wp-content/uploads/2025/02/branicevo-11-.jpg)
– Има доста куриозитета који су везани за овај часопис, нагласила је др Бранка Пражић. Један од њих је, како је рекла, илустрација насловне стране часописа. Фотографија потиче из периода бомбардовања, аутора Љубомира Шимунића. Снимљена је 1999. године, крај ограде Студентског парка у Београду.
– Као уредник увек се трудим да изнађем нешто ново, нешто што ће часопис издвојити од осталих. У Браничеву је на пример објављен и либрето опере, нешто што не постоји у пракси још од 19. века. Такође, у одељку преводне књижевности, имамо премијеру. Први пут је објављен код нас превод приповетке „Мачак и ђаво“, рекла је поред осталог др Пражић.
У наставку програма, аутори, професори и ђаци Пожаревачке гимназије читали су песме и делове објављених прича.
М. П.