Неформална флег група „No Tackle Crew“, у партнерству са Клубом америчког фудбала „Пожаревац Пастуви“, отпочела је реализацију пројекта под називом „Flag Stars“. Циљ овог програма је омасовљење флег фудбала и повећање популарности овог спорта међу децом и младима. То подразумева подстицање што већег броја људи да се активно укључе у флег фудбал, било кроз рекретивно играње, такмичења или подршку.

Овај спорт забаван је и динамичан. Лако мотивише децу и младе да се покрену. Може се играти у школском дворишту, парковима и рекреативним центрима. Промовише фер – плеј, тимски рад и развој стратегије. Може се лако уклопити у школске програме и рекреацију. Спорт који даје једнаке могућности и девојкама и младићима, а уврштен је на предстојеће Олимпијске игре 2028. године у Лос Анђелесу.

Активности које се у оквиру пројекта спроводе, односе се на промотивне тренинге у школама, како би се омасовио спорт кроз промотивне едукативне радионице о важности физичке активности. По завршетку промотивних активности, сви заинтересовани моћи ће да се придруже редовним тренинзима флег фудбала.

Шта је флег фудбал?

Флег фудбал је варијанта америчког фудбала у којој уместо да се играч обара (tackling), противник мора да му уклони заставицу (fleg) која је причвршћена на његовом појасу и тиме обустави напредовање лопте противничког тима. Ово је мање контактна верзија спорта, што га чини безбеднијим и приступачнијим за ширу публику, укључујући све узрасте и популације. 

У флег фудбалу, играчи не носе опрему као што су кацига и заштите, већ се фокусирају на агилност, брзу реакцију и тактику,  док је контакт минималан. Игра се обично на мањем терену. Играчи настоје да обаве задатке који су слични онима у стандардном америчком фудбалу, као што су трчање са лоптом, додавање и постизање тачдауна, све са нагласком на спречавање противника, уклањањем његове заставице.

Овај програм реализује неформална флег група „No Tackle Crew“ у оквиру пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“, а кога Београдска отворена школа спроводи у партнерству са организацијама цивилног друштва. Наиме, у његовом спровођењу учествују Новосадска новинарска школа, ENECA, Ужички центар за права детета, Нова планска пракса, Сигурне стазе, Млади пољопривредници Србије и међународни партнер – Фондација Фридрих Еберт (Friedrich Ebert Stiftung). 

Пројекат је подржан од стране Европске уније и реализује се до 2026. године.

Милка Р. Сандић

Leave A Reply