
Осамаестим Сабором бачијара у Стамници настављена је традиција по којој је општина Петровац на Млави надалеко позната и служи за понос Србије. У овом селу се дуже од века, по Ђурђевдану, одржава скуп бачијара, који је у последње време стекао популарност и има за циљ да привуче пажњу не само људи који се баве сточарством, већ и грађане који желе да се упознају са традицијом, обичајима, културном баштином, домаћом радиношћу и специфичном кухињом овог краја.
На Ђурђевдан, мештани окупљају своја стада оваца на бачији Извор, која се налази у подножју планине Кукуј, поред саме Стамничке реке, на само километар од центра Стамнице. Организатори 18. Сабора бачијара, Месна заједница Стамница, КУД „Вук Караџић“ из Стамнице у сарадњи са Туристичком организацијом општине Петровац и Културно – просветним центром, под покровитељством Општине Петровац на Млави и овог 10. маја осмислили су бројне садржаје. На самом уласку у овај простор, посетиоци су били у прилици да код излагача виде колекције оваца, јагњади, коза и овчарских паса.

Атмосфера весела, радна, али и озбиљно такмичарска, за све и свакога понешто, у окружењу недирнуте природе. Од председника Организационог одбора Миланчета Аћимовића сазнајемо да ова пољопривредна, туристичка и културна манифестација има за циљ подстицај развоја сточарства, са акцентом на овчарство и неговање традиције бачијарења, које је у овим крајевима некада било један од значајнијих извора прихода у домаћинствима и велики ослонац породицама када су у питању храна, одећа, обућа. Кроз такав начин производње манифестовало се заједништво, искрена сарадња и брига за будућност.
-Желимо да негујемо све оно што је традиција, али и да помогнемо, унапредимо и осавременимо сточарску производњу. Подсећамо се времена када су постојале бачије и млађим генерацијама показујемо како се некад живело и трудимо се да обичаје сачувамо од заборава. Посећеност је изузетна и планирамо да у наредном периоду као некада уведемо такмичење у брзој мужи оваца. Фонд за развој пољопривреде и рурални развој ове године је определио 15,8 милиона динара за разне пољопривредне субвенције. Тако, за субвенционисање куповине пољопривредних машина предвиђено је 4 милиона, за вештачко осемењавање крава 3 милиона, за интервенције на пољопривредној инфраструктури 6 милиона и остатак за различита пољопривредна удружења, рекао је Аћимовић.

НЕГОВАЊЕ ТРАДИЦИЈЕ БАЧИЈАРЕЊА
Представница Туристичке организације Ведрана Лазаревић је истакла да је скуп бачијара последњих година стекао велику популарност и постао традиционална манифестација ширих размера.
-Стамница је једно од села које се труди да очува традицију, културну баштину и да је прикаже свим посетиоцима који долазе у петровачку општину. Бачијада као манифестација жели да прикаже и покаже део влашке културе који је везан за бачијање, односно за сам излазак оваца на пашњаке у планину, а исто тако да прикаже и различите културне моменте везане за сам фолклор, обичаје и остале сегменте који су занимљиви људима који долазе у наше крајеве. Општина Петровац се труди да негује културу и традицију, али и да буде у корак са временом и да то промовише на најсавременије начине. Исто тако, желимо да пренесемо знање на млађе нараштаје и прикажемо свим људима оно што је заиста репрезентативно и по чему смо аутентични и зато нам долази велики број туриста, казала је Ведрана Лазаревић.

Обичај бачијара је да првог дана по доласку на бачију приреде гозбу. Тај дан означава и почетак новог лета, бачијања, чувања стада, муже и прављења сира у планини. Стамничани су изузетно поносни што су успели да сачувају и одрже традицију до данашњих дана, а част и задовољство им је да угосте све који желе да се забаве и упознају са том традицијом.
ЛЕПОТИЦА САБОРА ТЕА БЈЕЛОВУК ИЗ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
Званичан програм 18. Бачијаде на бачији „Извор“ Монике и Биљане Пауновић, обележила је порука и решеност да се традиција сточарства у петровачкој општини сачува и унапреди, чему је свакако велика подршка и изузетна посећеност овогодишњег сабора. Председник Организационог одбора Миланче Аћимовић знамење Бачијаде, шубару и штап предао је на чување председнику Спортског савеза општине Петровац Драгану Кузмановићу.

За најбољу колекцију оваца, шампионска титула припала је Томиславу Петровићу „Банкроту“ из Ћовдина, други је Бранислав Марјановић из Витовнице, док је треће место освојила Војислава Јовановић из Милановца. Признање за најбољу колекцију јагњади отишла је у руке Иване Голубовић из Буровца, док је за најбољу колекцију коза награђен Миодраг Стевановић из Стамнице.

У категорији овце шампионке прво место освојио је Бојан Петровић из Кушиљева, друго Миломир Миладиновић из Ђуринца и треће Надица Божоровић из Стамнице. Власник овна шампиона је Саша Животић из Малог Лаола, друго место у овој категорији припало је Браниславу Марјановићу из Витовнице и треће Животи Мијајловићу из Бусура. Пехар за најлепшег пса, кавкавског овчара по имену Меда, добио је његов власник Мирољуб Петровић из Крњева.

Најукусније етно јело „чорбу од лободе“ припремило је Удружење жена „Ћовдинке“ из Ћовдина, најлепшу етно трпезу приредило је Удружење жена „Манастиричанке“ из Манастирице, док је за најлепши штанд награђено Удружење жена „Чари завичаја“ из Орешковице.

После разноврсног културно – уметничког програма у коме су учествовали фолклорни ансамбли из Бистрице, Ћовдина, Крепољина, Лопушника, Лесковца, Дубочке, Петровца на Млави, Мелнице, Стамнице и „Козара“ из Републике Српске, бачијари дочекаше и проглашење лепотице 18. Сабора бачијара. У конкуренцији 15 девојака победу је однела Теа Бјеловук из Републике Српске. За прву пратиљу изабрана је Хелена Јовановић из Милановца, док је друга пратиља Јана Јевтић из Петровца.

Д.Динић