Богат програм и велики број посетилаца обележили су манифестацију Европска ноћ музеја у Пожаревцу. Уз сталне поставке 17. маја у више објеката Народног музеја Пожаревац представљене су изложбе, радионице, презентације и пројекције.
У Главној згради музеја приређена је изложба радова предшколаца насталих на креативним радионицама „Мали археолози: истраживачи скривене прошлости“ у ауторству вишег музејског едукатора Јелене Миленковић и археолога Сања Милутиновић.
Под истим кровом одржана је изложба музејског саветника археолога Теодоре Бранковић „Од кремена до компјутера – од силицијума до Силицијумске долине“. Посетиоци су могли да прате еволуцију средстава за рад од примарних праисторијских, израђених од кремена и камена, до савремених дигиталних алата. Предмети који су део изложбе, а већ се налазе на сталној поставци обележени су ознаком кристалне решетке силицијумдиоксида са бројем. Изложба ставља акценат на силицијум као елемент који повезује праисторијску и савремену технологију. Посетиоци су имали осећај као да путују кроз време, пратећи еволуцију технологије и звука јер су поставку пратили тонови и ритмови снажног контраста између древног и модерног.
Овом приликом представљен је каталог „Живот Милоша Обреновића и повезаност са Пожаревцем“ вишег музејског документаристе Верице Митровић. Реч је о целинама из кратких прича живота Милоша и његове породице у Пожаревцу са акцентом на подизање здања и задужбине чиме је Милош постао и први урбаниста Пожаревца.
У Галерији Спомен збирке Миодрага Марковића кроз поставку „Простори приватности Миодрага Марковића“ представљени су намештај, карикатуре, лични предмети из његове збирке употпуњеним избором актуелних композиција европске и српске музичке сцене из прве половине 20. века. Аутор изложбе је нижи кустос историчар уметности Марина Радосављевић док је мелодијски одабир обавила педагог Кристина Мишић.
У Музеју културне историје представљена је нова стална поставка намештаја и покућства из 19. и почетка 20 века сачињеном од предмета из примењено-уметничке, етнолошке и историјске збирке. Уз сталну поставку посетиоци су видели изложбу „У пола погледа…“. Изложба представља прошлост Пожаревца с краја 19. и почетка 20. века у време када се волело суптилно, а разумело ћутањем. Аутори су виши музејски документариста Маја Шега и стручни сарадник, виши препаратор Јелена Арсенијевић.
У Етно парку Тулба представљена је изложба „Грађански идентитет Пожаревца“ аутора музејског саветника етнолога Данице Ђокић. Изложба илуструје грађански живот пожаревачких породица крајем XIX и почетком XX века кроз визуре стамбене културе, начин украшавања ентеријера и употребне предмете. Посебно су истакнуте целине попут делова кућног намештаја адвоката Јована Јеличића, професора Михајла Миладиновића, професора и првог кустоса пожаревачког музеја Георгија Орлова и жандармеријског начелника Луке Бундала.
У Галерији Народног музеја Пожаревац поред актуелне изложбе „Фигуре седме уметности“, аутора Далибора Траиловића, организована је креативна радионица вајања и цртања за малишане коју је водила кустос историчар уметности Биљана Милосављевић Пићурић као и пројекције кратких филмова о настајању фигура са доживљајем биоскопа.
У Шатору Пожаревачког мира представљена је стална поставка са фигурама потписника Пожаревачког мира израђене од балистичког силикона поводом обележавања 300 година потписивања Пожаревачког мира.
На овој манифестацији учествовали су и ученици туристичког смера Економско- трговинске школе Пожаревац у својству водича, који током школске године обављају праксу у Народном музеју.
Извор и фотографије: Народни музеј Пожаревац