Град Пожаревац позива на презентацију програмских основа за пресељење насеља Дубравица, потенцијално насеље Батовац, у склопу израде Просторног плана подручја посебне намене Костолачког угљеног басена ( „Службени гл. РС“ број 3/23).
Презентација ће бити одржана у великој сали Центра за културу у Пожаревцу, од 18 сати, у среду, 23. јула.
Jавни позив упућен је свим заинтересованим правним и физичка лица да присуствују презентацији у циљу упознавања јавности са општим циљевима и сврхом израде плана, могућим решењима за пресељење обухваћених насеља Дубравица и потенцијално Батовац, као и смерница за спровођење анкете власника предметних насеља.
Између осталог, наводи се да ће насеље Дубравица у целости бити заузето будућим површинским копом, па је неопходно пресељење целог насеља.
Насеље Батовац ће се наћи на ивици будућег површинског копа и биће изложено индиректним утицајима копа и пратећих рударских активности. С обзиром да ће за потребе рударских активности бити заузет већи део атара села, домаћинства Батовца ће моћи да се изјасне да ли желе да буду пресељена на нову локацију или желе да остану да живе у постојећем насељу/селу (потенцијално пресељење насеља). Делимично ће бити угрожени делови КО Петка, а индиректно насеља Острово и Брежане.
ДЕТАЉИ ПЛАНА
Просторни план подручја посебне намене Костолачког угљеног басена (у даљем тексту: Просторни план), припрема се у складу са Одлуком о изради Просторног плана подручја посебне намене Костолачког угљеног басена („Службени гласник РС“, бр. 3/23). Извештај о стратешкој процени утицаја Просторног плана на животну средину је саставни Просторног плана у складу са Одлуком о изради стратешке процене утицаја Просторног плана подручја посебне намене Костолачког угљеног басена на животну средину („Службени гласник РС“, бр. 134/22).
Укупне геолошке резерве Костолачког угљеног басена, укључујући Западни део, показују да у Басену постоје реалне могућности за развој површинске експлоатације у дужем временском периоду (до 2060. године).
Новим Просторним планом утврђују се:
(а) дугорочне концепције, решења и пропозиције просторног развоја, коришћења, уређивања и заштите (ремедијације) простора посебне намене за плански хоризонт од 2022. до 2035. године; и
(б) прва етапа за реализацију, односно, операционализацију дугорочних концепција и планских пропозиција за период до 2027. године.
Просторни план ће садржати правила уређења и правила грађења за објекте и површине посебне намене (копове, одлагалишта, термо-енергетски комплекс и др), инфраструктурне системе и друге објекте, као и оквирну визију дугорочног просторног развоја Планског подручја за постплански период.
Планираним рударским активностима на лигнитском лежишту „Западни Костолац“ биће заузети делови катастарских општина насеља Дубравица, Батовац, Петка, Острово и Брежане.
Насеље Дубравица ће у целости бити заузето будућим површинским копом па је неопходно пресељење целог насеља. Насеље Батовац ће се наћи на ивици будућег површинског копа и биће изложено индиректним утицајима копа и пратећих рударских активности. С обзиром да ће за потребе рударских активности бити заузет већи део атара села, домаћинства Батовца ће моћи да се изјасне да ли желе да буду пресељена на нову локацију или желе да остану да живе у постојећем насељу/селу (потенцијално пресељење насеља). Делимично ће бити угрожени делови КО Петка, а индиректно насеља Острово и Брежане.
За локацију(е) утврђену(е) за пресељење након изјашњавања становништва, Просторни план ће садржати одговарајуће урбанистичко решење са елементима регулације, нивелације и (пре)парцелације као и друге планске пропозиције од значаја за изградњу новог насеља.
Пресељење насеља захтева решавања имовинско-правних односа и права власника експроприсаних непокретности у погледу испуњења обавезе да се обезбеди одговарајућа накнада у складу са Законом о експропријацији („Службени гласник РС“ број 53/95, „Службени лист СРЈ“, број 16/2001- одлука СУС и „Службени гласник РС“, бр. 20/09 и 55/13-одлука УС) и према врсти права које власник односно корисник има на непокретности/имовини која је предмет експропријације. Такође, пресељење насеља је сложен поступак који обухвата решавање бројних проблема као што су: неометано функционисање насеља и комуналних система пре, за време и после пресељења; социјална и социоекономска питања везана за егзистенцију домаћинстава, заштиту животне средине, третман културног наслеђа и природне баштине и сл.
Ближи услови пресељења становништва и домаћинстава из зоне садашњих и будућих рударских активности (динамика, облици накнада, избор локација и др.) утврђују се у програмима пресељења у складу са планским решењима и планским пропозицијама Просторног плана.
План пресељења насеља Дубравица и потенцијално пресељење насеља Батовца (у даљем тексту: План пресељења) биће урађен у складу са Програмским основама, према планским пропозицијама Просторног плана. План пресељења се заснива на: дугорочној концепцији развоја рударских активности на подручју КО Дубравица и Батовац (са прогнозом утицаја на околину), резултатима истражних радова, новој студијској и техничкој документацији, другим документима и анализама, анализи могућих локација за групно пресељење насеља Дубравица (потенцијално и насеља Батовац) као и на резултатима спроведене анкете домаћинстава ових насеља..
Изради Плана пресељења претходи евиденција свих домаћинстава на подручју КО Дубравица (потнцијално и насеља Батовац), имовине и грађевинског фонда у својини домаћинстава, као и постојећих јавних, привредних и других објеката у насељу. Наредни, веома битан корак који у сарадњи спроводе Корисник експропријације, Градска управа Пожаревац и месне заједнице Дубравица и (потенцијално и Батовца) јесте изјашњавање свих домаћинстава о понуђеним модалитетима пресељења, локацијама, накнадама, динамици и другим условима пресељења. Усвојени услови пресељења операционализују се кроз реализацију Просторног плана и Плана пресељења.
Електропривреда Србије АД ће у сарадњи са Градском управом Пожаревца и надлежним републичким органима обезбедити финансијске, организационе, институционалне и друге услове за благовремену израду и доношење планских докумената, као и за израду потребне студијске и техничке документације од значаја за спровођење Плана пресељења.
Програмске основе и План пресељења су саставни део Просторног плана.
А. М.