У Четершкој шуми, близу Жабара, 22. годину заредом, одржана је манифестација „Четерешко прело“. Кроз песму, игру, народне умотворине и пошалице, приказано је како су прела некада изгледала.

Прело је једна од женских моба, претежно ноћних, обичај међусобног помагања у селу, која су у прошлости била доста примењивана у српском народу. Како су прела имала и друштвено – забавну функцију, била су омиљена свуда – на селу и у варошима. На прелу се радило, певало, веселило, играло, а старији људи препричавали су догађаје из историје српског народа.

Слику Прела дочарали су културно – уметничка друштва, апсолутни победник Видовданског сабора хармоникаша Самуел Станојевић, Мирољуб Кемиш и вокални солисти Никола Стевић, Зорица Брунцлик и Љуба Аличић.

Након што је подигнута застава Прела, наступила је вокална солисткиња Миња Станојевић, чланица Културно – уметничког друштва „Војислав Илић Млађи“ из Ореовице, уз пратњу оркестра Енџија Маврића. Здравицу и Заклетву Прела казивао је овогодишњи домаћин Драгиша Симић, здравичар и председник Удружења Прела и Посела.

Покровитељ 22. Четершког прела је Општина Жабари, организатор Центар за културу „Војислав Илић Млађи“, у сарадњи са Црквеном општином Четереже.

Свечаном отварању манифестације присуствовали су бројни гости из општина Браничевског управног округа и шире.

ОЧУВАЊЕ НАРОДНОГ СТВАРАЛАШТВА

Председник Општине Жабари Јован Лукић, подсетио је присутне да се у прелепом амбијенту Четершке шуме, грађани окупљају већ више од две деценије, са истим циљем, да се сачувају култура и обичаји.

– Велико је задовољство да једна оваква манифестација која негује народно стваралаштво у свој програм уклапа и модерне и нове садржаје и тако постаје све богатија и лепша. Ова бина биће пуна младих људи који својим трудом, радом и залагањем раде на очувању народног стваралаштва, а који ће кроз игру, песму и најлепше звуке, свима нама приближити како су некад прела изгедала.

Четерешко прело чува традицију и обичаје, игру и песму, здравицу и молитву и све вредности које красе нашу земљу. То је наш понос, али и обавеза да све традиционалне и културне вредности оставимо генерацијама које долазе. Србија је лепа, уређена и модерна онолико, колико чува своју традицију, рекао је Лукић.

Окупљене грађане поздравио је и парох Зоран Живковић који је истакао да Господ Бог није створио човека као јединку, већ као биће заједнице, које ће у заједници стварати, радовати се, певати, али и туговати. Он је указао на то да је свака здрава породица стуб једне државе, друштва и цркве.

М. П.

 

Награде за најлепшу погачу и штанд

У оквиру Четерешког прела одржана је Етно изложба која је и ове године била такмичарског карактера.

Такође, проглашени су и победници избора за најлепшу погачу. Жири је радио у саставу: директорка Дома здравља у Жабарима др Маја Панић, главна сестра у Дому здравља Жабари Слађана Стокић и проватни предузетник из Шетоња Радиша Јовић.

Најлепшу погачу ове године припремило је Удружење „Сребрне нити“ из Затоња. Друго место у овој конкуренцији припало је Моравским бисерима из Александровца, а треће Удружењу „Сунцокрети“ из Брзохода.

На 22. Четерешком прелу, најлепши штанд прво место припало је Удружењу „Драговачки ђердани“ из Драговца, друго место заузело је „Завичајно звоно“ из Ореовице, док је трећепласирано било Удружење „Младост“ из Пољане.

Изабране лепотице Прела

Изабрана је и Мис Четерешког прела. За најлепшу је, по оцени стручног жирија, проглашена Алиса Чедомировић из КУД „Четереже“.

Прва пратиља је Марија Илић из КУД „Младост“, док је лентом друге пратиље окићена Лена Станојевић ГАНИП Пожаревац.

Титула „Најлепши осмех“ припала је Мии Цветковић, из КУД „Младост“ из Пољане.

Најлепшу ношњу понела је Наталија Лазаревић, из КУД „Војислав Илић Млађи“ из Ореовице.

Најбоље фолклорно држање има Николина Јевремовић из КУД „Славко Поповић“ из Брзохода.

Чланови стручног жирија, ове године били су: председница Скупштине општине Жагубица Оливера Пауљескић, заменик председника Општине Жагубица Предраг Ивковић и заменик председника Општине Мало Црниће Даниел Сурдуловић.

Leave A Reply