
Пред одборницима локалног парламента у Жабарима нашао се извештај о реализацији буџета у првом полугођу 2025. године.
Седница је одржана у петак, 3. октобра. Председавао је Дејан Адамовић, уз заменика Игора Чолића и секретара Ивана Раденковића.
У фокусу је био извештај о буџетској реализацији, који су одборници већином гласова усвојили.
Према речима председника Скупштине општине Дејана Адамовића, у првих шест месеци текуће године остварење буџетских прихода износило је 225.351.056 динара, што је 38 одсто годишњег плана или још прецизније 47 одсто у односу на планиране приходе без пренетих средстава из претходних година.
-Са друге стране, имамо извршење расхода и издатака у износу од 213.813.650 динара, односно 36 одсто годишњег плана. Извршење капиталних инвестиција је нешто ниже од 40 одсто. Са нивоа програмске структуре, највећи проценат извршења јесте код комуналне делатности, чак 71 одсто годишњег плана, односно 47.252.414 динара. Највећи износ опредељен је за програмску активност управљања и одржавања јавног осветљења.
-У овој години у оквиру исте програмске активности набављено је превозно средство за потребе Комуналног предузећа, где је учешће Кабинета министра без портфеља задуженог за развој недовољно развијених општина 2.326.800 динара и Општине Жабари скоро милион динара. За првих шест месеци остварен је текући дефицит у износу од 14.030.000 динара, који је покривен вишком прихода из ранијих година. Стање на рачуну буџета 30. јуна износило је 134.658.781 динар, рекла је Надица Ивковић, аналитичар буџета.
У наставку седнице дата је сагласност на одлуку о отварању, ажурирању и одржавању отворених података и скупова отворених података из надлежности Општине Жабари. Она је сачињена на основу Закона о електронској управи и Уредбе о начину рада портала отворених података. Одлуком се реализује активност предвиђена пројектом Уједињених нација, који за циљ има унапређење електронске управе и отварање података.
ЗА ПОЉОПРИВРЕДУ ТРИ МИЛИОНА
Већином гласова усвојена је одлука о процени ризика од катастрофа, план заштите и спасавања, одлука о плану смањења ризика од катастрофа и Програм подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја за општину Жабари за 2025. годину. Програм мера обухвата: инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинстава у вредности од 1,6 милиона динара, успостављање и јачање удружења у области пољопривреде у износу од 200.000 динара и развој техничко и технолошких применљивих и развојних инвестиционих пројеката у пољопривреди у вредности од 1,2 милиона динара. У спровођењу програма предност ће имати млађи носиоци пољопривредних газдинстава.
Одборници су дали зелено светло на извештај о пословању Јавног комуналног предузећа „Комуналац“ за првих шест месеци 2025. године. Према речима директора Срђана Несторовића, у посматраном периоду није било већих проблема у снабдевању водом. Предузеће је фактурисало укупно 16.602.000 динара за потрошњу воде, а наплатило 17.084.000 динара.
Усвојени су извештај о реализацији годишњег плана рада Предшколске установе „Моравски цвет“ за радну 2024/2025. годину, план рада ове установе за 2025/2026. годину и програм рада Центра за социјални рад за наредну годину.
Нови члан Управног одбора ПУ „Моравски цвет“ је Дарко Видуловић из Свилајнца, а Центра за социјални рад Катарина Николић из Пожаревца. За вршиоца дужности директора Туристичке организације Општине Жабари именован је Немања Беговић, дипломирани правник из Жабара, док ће на челу Народне библиотеке „Проф. др Александар Ивић“ у наредном периоду бити Немања Трујић, мастер инжењер шумарства из Влашког Дола.
Седници су присуствовали председник Општине Јован Лукић, заменик председника Саша Беговић и помоћник председника Предраг Тасић.
Д.Динић