Мартиновић и Мратић

Самостална изложба слика „Наслеђе“, ауторке Ранке Мартиновић, отворена јеу Градској галерији Центра за културу „Драган Кецман“ пред бројном публиком.

Том приликом, директорка Центра Марија Мратић представила је уметницу и њене радове, нагласивши да изложба “Наслеђе” представља уметничко путовање кроз време простор и дух Источне Србије.

Уметница оживљава трагове прошлисти, народне обичаје, веровања и сећања која су обликовала идентитет овог краја. Сваки рад носи у себи део приче о људима, њиховим рукама, раду и духу који се преноси с колена на колено. У радовима су уткане слике свакодневнице, ритуала и светковина, који сведоче о богатству влашке и српске традиције. ,Наслеђе“ није само поглед уназад, већ и мост према будућности. Подсећа да корени, обичаји и култура опстају док их препознајемо, чувамо и изражавамо, истакла је Мратић.

Ранка Маринковић рођена је 1973. године у Мајданпеку. Учествовала је на бројним међународним групним, самосталним изложбама и колонијама у земљи и иностранству, од Бангадеша, Турске, Јапана, Пољске, Перуа, Бугарске…, до Неготина, Кладова, Доњег Милановца, Петровца на Млави, Мајданпека. Више књига издато је са њеним илустрацијама.

Р. Н.

Leave A Reply