
На четвртој седници Парламента привредника РПК Браничевског и Подунавског управног округа којом је председавао Душан Ракић, разматрани су извештај о раду РПК и привредна кретања у региону током 2025. године.
Вршилац дужности директора РПК Браничевског и Подунавског управног округа Јасмина Мирковић Недељковић представљајући извештај о раду, нагласила је да је Комора током прошле године реализовала низ активности усмерених на унапређењу пословног амбијента, јачању конкурентности привреде и повезивању привредних субјеката са институцијама.
Као део јединственог система Привредне коморе Србије, на региону се деловало у правцу заступања интереса привреде, пружању стручних услуга чланицама, организовању стручних скупова и едукација.
-Активности су спровођене у сарадњи са локалним самоуправама, државним институцијама, образовним установама и пословном заједницом. Посебну пажњу посветили смо темама које одређују будући развој региона, дигитализацији пословања, дуалном образовању. Иза нас су бројни скупови, стручне обуке, привредни форуми, сајмови, саветовања и активности кроз које смо настојали да одговоримо на конкретне потребе компанија и предузетника. Истовремено, трудили смо се да будемо глас привреде у свим питањима и упитима које сте нам упутили, а који су веома важни за конкурентност и развој наша два округа, истакла је Јасмина Мирковић Недељковић.
Директним састанцима, тематским посетама по секторима током 2025. године, омогућена је отворена размена информација и створена клима међусобног поверења и боље повезаности. На основу повратних информација добијених на састанцима, сагледане су и реалне потребе привреде (које едукације да се понуде, које секције да се формирају, које теме за округле столове да се обраде) и исте сада РПК организује и спроводи у 2026. години.
-Резултати представљени у извештају о раду, нису само резултати Коморе, већ заједничког деловања привреде, институција и свих наших партнера. Наша мисија је да будемо снажан ослонац привреди, од стартапа до великих система. Циљ је да привредници постану активни учесници у раду РПК, да учврстимо партнерства међусобно, а све ради стварања мреже која подстиче иновације и развој. Пред нама су нови задаци и нове прилике. Верујем да ћемо у наредном периоду заједничким радом, одговорним приступом и јасном развојном визијом наставити да градимо снажнију регионалну привреду, нагласила је директорка.
ПРИВРЕДНА КРЕТАЊА У РЕГИОНУ
Помоћник директора Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију у ПКС Бојан Станић поделио је сазнања у вези са макроекономским амбијентом не само у Србији, него и у Европи и шире и како се све то одражава на српску привреду.

-Говоримо о томе како да искористимо ово време које је покривено у овој и наредној години кроз инфраструктурне пројекте и унутрашњом потрошњом, да се одржи виталност наше привреде. Како да припремимо наше компаније да сачувају економски потенцијал и да остану конкурентни на европском тржишту, у време када све више протекционизам и фрагментација светске привреде долази до изражаја. Наравно, идеја нам је да са овог места из Пожаревца, проблеме привреде Браничевског и Подунавског управног округа презентујемо Влади Србије, као носиоцу економске политике, како да очува пословни амбијент и подржи посебно микро и мале компаније које карактерише домаћи капитал, који је слабије мобилан у условима кризе, рекао је Станић.
Образлажући привредна кретања у региону у 2025. години, вршилац дужности директора РПК Јасмина Мирковић Недељковић је изнела податак да је у посматраном периоду на територији Браничевског и Подунавског округа пословало 3.229 привредних друштава и 16.436 предузетника, који упошљавају 81.855 радника. Просечна нето зарада у децембру 2025. године износила је 95.356 динара и била је за 12,9 одсто нижа од републичког просека. Међутим, у поређењу са 2024. годином, нето зарада је повећана за 10,8 одсто. Остварена је укупна робна размена у вредности од 878 милиона евра, што је у односу на исти период 2024. године раст од 9,8 одсто и чини 1,17 одсто робне размене Србије.
Регион је у посматраном периоду 2025. године остварио извоз у вредности од 462 милиона евра, што је у односу на исти период 2024. године више за 11,5 одсто. Извоз региона износи 1,4 одсто укупног извоза Републике Србије. Увоз региона износи 416,4 милиона евра и у односу на 2024. годину бележи раст од 10,3 одсто. Остварени суфицит у спољнотрговинској размени на нивоу Браничевског и Подунавског управног округа износио је 45,8 милиона евра.
-У публикацији о привредним кретањима детаљно су приказани кључни економски индикатори за привреду региона и наших управних округа – запосленост, незапосленост, зараде, бруто додата вредност, инвестиције, спољнотрговинска робна размена, оцена пословне активности привреде. Посебно је приказано пословање кључних сектора привреде: пољопривреде, индустрије и услуга. Приказане су активности и услуге ПКС у контексту предложених и реализованих иницијатива привреде са циљем креирања бољег привредног амбијента: у области дуалног образовања, сарадње науке и привреде, развоја одрживог пословања, циркуларне економије и остале услуге. На овај начин обезбеђујемо увид у све активности које су за привреду кључне. Представљене су бројне успешне приче и примери одрживог пословања привреде и добитници награда и признања у 2025. години, нагласила је директорка.
Такође, привредници се путем публикације могу информисати о свим важним сајмовима и манифестацијама на територији два округа, о слободним и индустријским зонама и изворима финансирања доступних привреди.
-Данас се више него икада суочавамо са брзим променама – технолошким, економским, глобалним. Понекад се чини да су изазови бржи од нас, међутим евидентно је да привредници Браничевског и Подунавског управног округа нису одустали и напредују у условима које вешто превазилазе и стварају вредности, те показују да се пословни успех може градити и у најизазовнијим временима. Привредни субјекти наставили су да послују у сложеном окружењу које су обележили раст трошкова пословања, променљиви услови на међународном тржишту, недостатак радне снаге и потреба за убрзаном дигиталном и технолошком трансформацијом. Веома је битно да упркос потешкоћама обезбедимо одржив раст, снажније повезивање и одлучније кораке ка модерној и конкурентнијој привреди, закључила је Јасмина Мирковић Недељковић.
О томе како јавне набавке функционишу у пракси, излагала је Марија Марковић, виши саветник за привредно системске прописе – систем јавних набавки у Центру за правна питања ПКС.
-На састанку у Пожаревцу упознали смо привреднике са неким новинама које нас очекују у наредном периоду, имајући у виду да директиве ЕУ биће усвојене до краја јуна. Очекујемо да ће то утицати и на измене и можда потпуно нови Закон о јавним набавкама. Позвали смо привреднике да доставе своје коментаре, како би могли на време да упознамо надлежне органе и то им доставимо ради укључивања у радну групу. Почеле су да се користе електронске менице и савет привредницима је да се пребаце на коришћење електронских меница, имајући у виду да ће им то олакшати и учешће у поступцима јавне набавке, а исто тако и њихове друге пословне процесе, казала је Марија Марковић.

Услуге компаније Hefestos Capital, водећег саветника за спајање и преузимања и корпоративне финансије у региону југоисточне Европе, презентовао је Игор Голубовић.
ИНИЦИЈАТИВЕ ПРИВРЕДЕ
У оквиру текућих питања, председник Парламента привредника Душан Ракић обавестио је привреднике да је на ванредној седници Парламента, одржаној 23. априла, разматрано неколико важних тема за привредни развој региона. Између осталог, констатовано је да је питање завршетка моста код Мале Крсне горућа тема која директно утиче на привредне токове. У складу са тим, припремљена је иницијатива која ће преко РПК бити прослеђена надлежним државним институцијама. Такође, предложено је да чланице Парламента привредника учествују у хуманитарном симболичном прикупљању средстава, која ће сваког месеца бити усмерена ка различитим лицима којима је то најпотребније. Једном месечно биће организован обилазак чланица Парламента са циљем непосредног разговора о свим горућим темама и изазовима са којима се привредници сусрећу.
„Гаус група“ је предложила покретање иницијативе према Граду Пожаревцу, за парцелизацију и продају градског земљишта у индустријској зони. Кључни услов би био да свако лице које лицитира и откупи земљиште има обавезу да на њему покрене одређену привредну делатност. Привредници су разматрали и важно и сложено питање будућности копа Дубравица и експлоатације угља од стране ЕПС-а.
Д.Динић