Вероватно је један од најпознатијих балова био бал на коме је Пепељуга изгубила своју ципелицу.
И вероватно захваљујући том догађају бајка се и завршила тако што су она и принц живели срећно до краја свог живота. Ето, све због ципелице.
Када се гледа очима детета, заиста бајке дају посебну дозу усхићења. Проблем може да настане када те очи прерасту сам детињи угао посматрања, па се на бајку гледа из других углова и другачијег погледа. Тада је и верзија саме бајке другачија. И све те верзије, које могу да настану, су истините. Разлика је само у погледима и посматрањима.
И заиста, шта би било да Пепељуга те ноћи на балу није била лепо обучена? Да ли би и тада успела да очара младог принца? Шта би било да није изгубила ципелицу? Шта би било да је кочија отишла без Пепељуге? Шта би било да је неко други изгубио ципелицу?
А шта ако… и ко зна колико пута тако.
Ипак, бајка је могла да буде и оваква:
Некада давно живела је лепа девојка по имену Пепељуга. Волела је лепог, али сиромашног момка. Избор њеног срца се није допадао њеном оцу. Отац, као отац, за своју ћерку желео је сигурну будућност… Како је Пепељугин отац чуо да принц организује бал на коме ће себи одабрати жену, замолио је добре виле да његову ћерку припреме за бал. Виле су знале за љубав која постоји између Пепељуге и сиромашног момка, али нису могле да се супротставе вољи Пепељугиног оца. Пепељуга је молила виле да јој помогну у борби за њену љубав. Ипак… „мени си цели свет, њему си купљен цвет… ако се то зове љубав… нек те грли, нек те љуби, пробај бити срећна с њим…“
Виле су Пепељугу припремиле за бал. Пепељуга је изгледала и више него заносно. Ипак, сјај у њеним очима била је последица накупљених суза. Видевши тугу, виле, као добре душе, рекоше Пепељуги да верује у љубав и онда када делује да је све изгубљено и да тачно у поноћ уђе у кочију од бундеве која ће бити испред дворца.
На балу је Пепељуга завела принца и чувши да сат откуцава поноћ потрчала је напоље. И заиста, изгубила је своју ципелицу. Ипак, коме би тада било до ципелице. Видела је кочију, села у њу и упутила се тамо куда ју је кочија водила. Био је то пут вођен срцем.
И тако је Пепељуга са изабраником свог срца живела до краја живота срећно са свиме што живот носи.
У овој верзији главно питање је зашто су виле изабрале баш бундеву за кочију? Да ли је бундева симбол сиромаштва или краљевског начина живота?
Дозволите ми да Вас упознам са бундевом.
Cucurbita pepo или бундева, дулек, лудаја припада породици тиквица, краставаца, диња и лубеница. Реч је о једногодишњој, зељастој биљци која потиче из централне Америке где су пронађени докази да је постојала и пре 4000 година. У Европу је донета још у 16. веку и тада је била храна за стоку. За разлику од тог доба, данас се налази на менију елитних ресторана.
Стабљика је пузајућа, бодљикава. Лист је широк, а по обoду назубљен. Цветови су жути, лончасти. Цвета у јулу и у августу. Цвет је отворен само у току пре поднева и то до 11 часова. Сазрева у септембру и октобру. Плод је крупан. Унутрашњост је жуто-наранџаста са белим семенкама.
Постоје бројне сорте. Најпознатије су: обична (врло честа. Гаји се због семена. Има наранџастозелену кору. Из ове врсте се добија уље), стамболка (декоративна), јапанска (ароматичног укуса који подсећа на кестен), мускатна (користи се у кулинарству).
Бундева је неправедно неискоришћена. Може да се користи као печена, кувана. Може се користити њено уље, њене семенке. Богата је водом, угљеним хидратима, протеинима, мастима, пектинима, биљним хормонима. Садржи витамин А, витамин Ц, витамин К, витамин Е, витамине Б групе, магнезијум, гвожђе, цинк, манган, лутеин, каротен… Одлична је за децу, за одрасле, за старе и младе, за здраве и за оне којима треба снага да се опораве. Чак се и код беба уводи као једна од првих намирница.
Народна медицина препоручује бундеву првенствено као исхрану, јер даје организму све што му је потребно. Такође, користи се као диуретик, код проблема са артритисом, код кардиоваскуларних обољења, код повишене вредности холестерола, код проблема са гихтом, запаљења бубрега и бешике, код проблема са простатом и са паразитима, код особа са осетљивим желуцем, танким цревом, псоријазом, код упале јајника, у менопаузи. Такође, бундева утиче на функцију мозга, побољшава памћење, делује против депресије, повећава отпорност организма… Успорава старење. Уклања флеке. Смањује ризик од настанка рака плућа. Побољшава вид, изглед коже, косе и ноктију. Добар је савезник против бубуљица и митисера.
Рецепт за чишћење организма, за виталност и младост
Потребно: 200г бундеве, 1 мањи корен целера, 1 корен першуна нарендати и додати једну нарендану киселу јабуку. У све то додати сок од поморанџе и појести у виду каше. Може се додaти и мед.
Сок од бундеве
Потребно је очистити од коре и семенки 3кг бундеве и кувати у 7л воде док не омекша. Додати потом 2кг меда и два лимуна исеченог на кришке. Кад се све припреми и сједини сипати у флаше.
Рецепт против флека и пега
Обарити 200г очишћене бундеве, испасирати и додати мало меда или отопљене црне чоколаде. Нанети на лице у виду маске. Након 20 минута лице испрати млаком водом.
Рецепт против акни
Настругати бундеву и додати јој кукурузно брашно. Када се добије хомогена маса нанесе се кружним покретима на лице и остави да делује око 15 минута. Након тога лице испрати млаком водом.
Рецепт за тоник за лице
Исцедити свеж сок од бундеве и додати га у апотекарски алкохол. Лице овим тоником освежавати свако јутро и свако вече.
Ако имате суву кожу, уместо алкохола користите чај од камилице.
Рецепт против проблема са проширеним венама
Настругати бундеву, додати уље од невена. Овако добијену кашу ставити на проблематичне делове и прекрити газом.
Рецепт против несанице и депресије
Исећи на комаде 1кг очишћене бундеве и обарити у 2л воде. Додати око 100г црне чоколаде и мало меда. Користити током дана у више пута.
Код проблема са псоријазом потребно је сваки дан конзумирати бундеву било као кувану, као печену, или као цеђен сок.
Код рана и опекотина намазати уље бундеве.
Код проблема са бубрезима или мокраћним каналима потребно је бундеви додати парадајз, сецкани црни лук и тако припремљено узети као један оброк.
Против проблема са глистама и пантљичарама
На празан стомак ујутру појести истуцане семенке бундеве са мало меда.
Деца до 7 година треба да узимају 30г. Деца од 7 година око 100г, а одрасли 400г.
После пола сата узети супену кашику рицинусовог уља.