Пројекат „Словенци Браничевског округа“ суфинансира Министарство културе и информисања РС / Projekt „Slovenci Braničevske regije“ sofinancira Ministrstvo za kulturo in informiranje RS /Серијал текстова биће објављиван на српском и словеначком језику.
Словеначку националну мањину у Србији карактеришу високи демографски показатељи када је реч о старосној структури. Она у просеку износи 54,9 година, са индексом старења 5,9. У старосној групи од 0 до 19 година само је 8 процената становништва, што указује на озбиљну биолошку депопулацију Словенаца у Србији.
Значајно је скренути пажњу и на то да према попису, међу припадницима словеначке популације у Србији готово да нема неписмених, а проценат високообразованих је око 30 процената.
У периоду од 1948. до 2002. године, број Словенаца у Србији смањен је око четири пута, а први велики пад догодио се током шездесетих година 20. века. Последњих неколико деценија наставља се пад бројности словеначког становништва, као и негативан природни прираштај.
Основни разлог за такво смањење броја словеначког становништва у Србији је жеља младих Словенаца да напусте Србију и живот и рад наставе у Словенији. Уколико се такав темпо настави, оцењује се да би за око 150 година могло доћи до нестанка Словенаца у Србији.
Упркос поменутим врло неповољним демографским показатељима, Словенци у Србији, према неким карактеристикама, као што су између осталог допринос култури, технолошком и привредном развоју Србије, али и бројним другим чиниоцима друштвеног живота наше земље, заузимају високо место међу етничким заједницама.
(ПРЕВЕДЕНО НА СЛОВЕНАЧКИ ЈЕЗИК)
Depopulacija Slovencev v Srbiji
Ko govorimo o starostni strukturi, so za Slovensko narodno manjšino v Srbiji značilni visoki demografski kazalci. Povprečna starost je 54,9 let, z indeksom staranja 5,9. V starostni skupini od 0 do 19 let je le 8 odstotkov prebivalstva, kar kaže na resno biološko depopulacijo Slovencev v Srbiji.
Pomembno je opozoriti tudi na dejstvo, da glede na popis, med pripadniki slovenskega prebivalstva v Srbiji skoraj da ni nepismenih in da je odstotek visoko izobraženih okoli 30 odstotkov.
V obdobju od leta 1948 do leta 2002 se je število Slovencev v Srbiji zmanjšalo približno štirikrat, prvi veliki upad pa se je zgodil tekom šestdesetih let 20. stoletja. V zadnjih nekaj desetletjih se število slovenskega prebivalstva še naprej zmanjšuje, negativen pa je tudi naravni prirast.
Glavni razlog za tako zmanjšanje števila slovenskega prebivalstva v Srbiji je želja mladih Slovencev, da zapustijo Srbijo in življenje ter delo nadaljujejo v Sloveniji. Če se bo takšen tempo nadaljeval, se ocenjuje, da bi lahko čez 150 let Slovenci izginili iz Srbije.
Navkljub omenjenim neugodnim demografskim kazalcem pa Slovenci v Srbiji, glede na določene značilnosti, kot so, med drugim, prispevek kulturnemu, tehnološkemu in gospodarskemu razvoju Srbije, ter tudi številnim drugim dejavnikom družbenega življenja naše države, zasedajo visoko mesto med etničnimi skupnostmi.