Стотину песника из целе Србије и бројних земаља Европе окупило се како би обележили десетогодишњицу Међународних песничких сусрета „Орфеј на Дунаву“.
Јубилеј је обележен у аутентичном простору Виминацијума, а организацију потписује Клуб љубитеља књиге „Мајдан“, уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије , Града Пожаревца, Градске општине Костолац и Центра за културу Костолац.
Манифестацију је пратио конкурс за најлепшу љубавну песму и стих. Жири, који су чинили председник Видак Масловарић и чланови: професор др Јовањ Јањић, Ана Дудаш и Славица Пејовић, уз констатацију да је конкуренција врло озбиљна, једногласно су одлучили да главна награда „Орфеј са Дунава“ буде додељена Драгану Лакићевићу, књижевнику из Београда, за његово укупно књижевно стваралаштво и посвећеност поетској речи.
Признање „Орфејева лира“ додељено је Матији Бећковићу, књижевнику из Београда за песму „Волим те“, док је награду „Еуридикин венац“ заслужио Мартин Пребуђили , књижевник из Старе Пазове, за најлепши љубавни стих у песми „Сваког јутра“. Награду „Она“ добила је професорка др Љубица Рајкић из Темишвара, за снагу, успех, креативност и достојанствени живот жене.
Плакете за аутентично поимање поетике љубави додељене су: Абдалаху Гасмију , Алики Телеску Михаилидис , Братиславу Р. Милановић, Верослави Малешевић , Владимиру Александровичу Бабошину, Новици Ђурићу и Параскеви (Воула) Меми.
УНИВЕРЗАЛНИ ЈЕЗИК ПОЕЗИЈЕ
Додељено је и укупно 50 повеља за лепоту и снагу лирског исказа и поетике. Награђенима је честитао председник Скупштине Пожаревца Предраг Мијатовић истакавши да је љубав свих песника према поезији снажна попут оне која је спојила Орфеја и Еуридику.
-Овај песнички фестивал не оставља за собом материјални траг, али оно што ће остати после вашег дружења много је трајније и важније од било каквог предмета. Збир емоција, инспирације тренутка и животног искуства људи који дишу поезију попуниће и ове године наша срца и оплеменити их. Зато се сматрамо привилеговани што смо баш ми домаћини једног оваквог фестивала који је чедо Клуба љубитеља књиге Мајдан. Град Пожаревац и Градска општина Костолац су поносни на ове дане и због чињенице да нам они, поред ванвременских стихова, донели и нове пријатеље. Драго нам је да су са нама ове године и многобројни гости и песници из иностранства и што и на овај и на онај начин показујемо лепоте овог дела Србије и овог тока Дунава. Има ли бољег начина да се културе приближе једна другој, а народи боље међусобно чују и разумеју, од универзалног језика поезије. Уколико и неко има подељено мишљење око истинитости ове тврдње, уверен сам да ће му овогодишњи Орфеј на Дунаву развејати све сумње, рекао је Мијатовић.
Испред Клуба љубитеља књиге „Мајдан“ присутне је поздравила Славица Пејовићкоја је додала да манифестација промовише песништво, првенствено љубавну поезију, поезију осмеха и љубави. Пејовић је истакла да је поносна на наше песнике који су успели да у овом времену пошасти дигну свој глас и одрже дух.
У оквиру манифестације у петак је организовано вече туниско – српског пријатељства, као и округли сто „Поезија у међукултурној комуникацији“. На овој својеврсној међународној трибини осим песника из Србије учествовали су лично или преко видео зума, песници из разних крајева света. Представљен је Зборник радова и есеја „Поезија“ . Преседник Градске општине Костолац Серџо Крстаноски и председница Скупштине Костолца Милена Церовшек присуствовали су манфестацији у Виминацијуму, али и били домаћини округлог стола, обећавши да ће овакву манифестацију Градска општина увек подржавати.
Бећковићу Орфејева лира
Признање „Орфејева лира“ додељено је Матији Бећковићу, књижевнику из Београда, за песму „Волим те“ коју је написао пре 60 година.
-Можда неће бити песника, али увек ће бити поезије. Сви који пишу поезију, пишу љубавну и све песме су љубавне, без обзира о чему певају. Без љубави не може се писати, а ни живети. Како је рекао апостол Павле „Можеш бити моћан да планине помераш, али си ништа ако љубави немаш“, рекао је Бећковић.
И.Р.