Ветеринарски специјалистички институт из Пожаревца у сарадњи са Ветеринарском комором Србије организовао је по деветнаести пут на Сребрном језеру, у предивном амбијенту хотела „Данубиа“, дводневни скуп о здравственој заштити, селекцији и репродукцији свиња. Симпозијум је и ове године окупио преко 230 учесника из свих делова Србије и са Балкана: ветеринара, агронома, представника ветеринарских фармацеутских кућа, сточара… Скуп је имао међународни карактер – у његовом стручном и научном раду, подељеном по пленарним заседањима, учествовали су експерти из земаља региона и Европе.

У име Организационог одбора деветнаестог Симпозијума „Здравствена заштита, селекција и репродукција свиња“, на отварању скупа у четвртак, 2. јуна, учеснике је поздравио председник, доктор ветеринарске медицине Иван Добросављевић који је нагласио да је циљ саветовања увек био приказ и међусобна размена најновијих сазнања из свих области узгоја и здравствене заштите свиња, као и међусобно упознавање и повезивање произвођача са стручњацима различитих профила.
ОКО 230 УЧЕСНИКА ИЗ СРБИЈЕ И РЕГИОНА
-Након две године паузе, после много одложених или онлајн одржаних скупова и састанака, поново се срећемо како би покушали да одговоримо на проблеме који су се нагомилали у овој грани сточарства у протеклом периоду. Много је изазова, рекло би се и превише пред произвођачима: скок цене хране и енергената на светском тржишту, који је само додатно погоршан збивањима у Украјини, афричка свињска куга које је пре више од две године од претеће постала реална опасност свињарској производњи у Републици Србији, смањена потражња свињског и осталих врста меса током трајања пандемије ковид -19 и много, много других неповољних фактора. Као и ранијих година потрудили смо се да окупимо стручњаке из Србије, региона и Европе и током дводневног симпозијума настојаћемо да покријемо што више питања из области свињарства. Позивам вас да се активно укључите и поставите питања предавачима током тематских заседања и током дискусија и да размењујете што више информација и ван сале за предавања, казао је др Иван Добросављевић.

Добродошлицу на Сребрно језеро где се од прве године одржава Симпозијум о здравственој заштити, селекцији и репродукцији свиња учесницима је пожелео испред општине Велико Градиште, Слађан Марковић, заменик председника Општине.
Током два дана колико је скуп трајао, одржана су четири пленарна заседања. Првог дана говорило се о селекцији и економици у свињарству. Предавач, др Томас Трела покушао је да одговори на питање „Како зарадити у тешким временима“, а Јасна Стевановић је излагала о изазовима и приликама у свињарству почетком 2022. године. Професор Витомир Видовић је дао упоредни приказ свињарства Данске и Србије, како би видели где се тренутно налазимо, док је професор Сањин Ивановић говорио о утицају субвенција и опортунитетних трошкова на економичност свињарске производње. На другом пленарном заседању посвећеном здравственој заштити свиња могла су се чути низ предавања почевши од тренутне ситуације у вези афричке свињске куге у браничевском и подунавском округу, преко дијагностике бруцелозе и астровируса свиња у Републици Србији, примене аутогених вакцина и вакцина против едемске болести, па до практичне контроле мушица и кокцидиозе свиња на фармама. Доктор Радослав Дошен излагао је о инфламаторном и некрозис синдрому свиња, а Вук Врачар је говорио о нарастајућем проблему резистенције бактерија на антибиотике, у овом случају на Колистин.
Трећа пленарна секција била је посвећена исхрани, савременој технологији гајења и репродукцији свиња. На првом предавању доктор Здравко Томић је говорио о значају, анализи и контроли кључних инфективних патогена у настанку репродуктивних поремећаја код крмача. Заседање је настављено темама из области побољшања квалитета разређеног и могућностима употребе замрзнутог семена нерастова. Излагало се односу генетике и средине у којој се узгајају свиње, утицају додатака исхрани на развој прасади на сиси, изазовима у очувању здравља дигестивног тракта ових животиња у савременим условима узгоја, као и интегралном приступу мониторинга управљања фармама и генетиком свиња. Треће заседање завршено је предавањима Марка Васиљевића и професора Бранка Петрујкића везаним за проблеме са микотоксинима у храни за свиње и како их контролисати.
Тема последњег, четвртог пленарног заседања била је безбедност хране и легислатива из ове области. О практичним аспектима примене новог правилника о начину вршења службене контроле животиња пре и после њиховог клања на присуство трихинеле у месу у ветеринарској пракси излагала је Јелена Петковић. Доктор Радомир Ратајац се дотакао проблема налаза пестицида у јетри дивљих свиња, док је Јасна Курељушић говорила о Listeria monocytogenes у храни.
О ЗНАЧАЈУ СИМПОЗИЈУМА
Званично, Симпозијум је отворила директорка Ветеринарског специјалистичког института „Пожаревац“ др Милица Лазић. Она је пожелела добродошлицу и успешан рад колегама и учесницима овог, деветнаестог по реду симпозијума, подсетивши на стање и оквире за узгој свиња у Србији.

-Протекле године су свима нама донеле много брига и проблема, свесни смо да и године које су пред нама доносе многобројне тешкоће и изазове, који ће поред осталог свакако имати негативан утицај на свињарску производњу у нашој земљи. Свесни значаја постојања једног оваквог скупа ове године смо одлучили да одржимо симпозијум у нешто скромнијем формату, али смо сигурни да то неће утицати на квалитет и актуелност тема које ће вам бити презентоване, рекла је др Милица Лазић.
НЕГАТИВНИ ТРЕНДОВИ У СВИЊАРСТВУ
Окупљенима се испред великог спонзора, компаније „Берингер Ингелхајм“ обратио др Владан Миљковић подсетивши да је у последње три године бројност свиња значајно смањена, а понајвише је томе допринела висока цена сточне хране и енергената, као и недостатак квалитетне радне снаге.
-Будући да је свињарство једна од најважнијх грана сточарства у Србији и да ће наравно опстати и наставити са даљом производњом, наша компанија стоји на располагању произвођачима и подржаће их у разним сегментима, како би њихова производња и у овако тешким условима била профитабилна, казао је др Миљковић.
Руководилац Центра за кризно планирање и управљање нарочито опасним заразним болестима Саша Остојић је изразио задовољство што Управа за ветерину може да пружи подршку оваквим скуповима који имају за циљ да се одређене болести које су у оптицају у свињарству сузбију и спрече.
-Нажалост, улазимо у четврту годину како је код нас присутна афричка свињска куга која је обухватила буквално све сегменте и утицала је како на здравствену заштиту свиња, тако и на производњу у свињарству. Сигуран сам да сви чиниоци који су у ланцу имају своју одговорност у контроли ове болести. Тенденција појаве нових жаришта нарочито код дивљих свиња и перзистентност вируса у спољној средини, једни су од главних фактора који указују на опасност од даљег ширења ове болести на овим просторима. Сигурно да напорима у областима у којима радимо можемо допринети да се колико толико ова болест стави под контролу у оним деловима у којима је данас присутна, рекао је Остојић.
Свечану ноту отварању Симпозијума на Сребрном језеру својим музичким програмом дао је хор професора Музичке школе „Стеван Мокрањац“ из Пожаревца.

Дарко Динић