Zubni implanti su veoma pozudano rešenje i efikasno rešenje, i smatraju se najboljim načinom za nadoknadu nedostajućeg zuba.
Uspešnost ugradnje implantata je čak preko 97%, a procečan vek trajanja implanta je 10 do 15 godina.
Ipak, postoje slučajevi u kojima dolazi do otkazivanja implanta i odbacivanja od strane tela, i pored činjenice da su izrađeni od biokompatibilnih materijala, najčešće titanijuma, koji telo lako prihvata i koji ne izaziva alergije.
U nastavku ćemo objasniti koji su mogući razlozi otkaza implanta, ali i pored toga što postoji mala šansa da do neželjenog scenarija dođe, ne treba da brinete i da Vas to obeshrabri u vezi ugradnje.
Ukoliko dođe do otkazivanja, na isto mesto može se ponovo ugraditi novi zubni implant, ponekada čak i o trošku ordinacije i proizvođača implanta, samo različitog tipa ili dimenzija, kako bi se obezbedila dobra stabilnost.
Preveliko opterećenje tokom zarastanja
Zarastanje nakon hirurške ugradnje je proces za koji je potrebno da prođe između četiri i šest meseci.
Tek po potpunom oporavku i srastanju implanta i kosti on se sme opteretiti trajnim protetskim radom, kao što su krunice ili zubni mostovi.
Tokom perioda oporavka, implant može da nosi privremenu krunicu, ali ona ne sme da se opterećuje jelom.
Posebno je važno izbegavati lepljivu hranu poput žvaka, gumenih bombona ili kikiriki putera, odnosno hranu koja može da povuče implant napolje.
Daleko najveći broj otkaza zubnih implanata dogodi se upravo tokom perioda zarastanja, pa je važno u ovom periodu obratiit posebnu pažnju.
Loše pozicioniran implant
Najvažnija stvar prilikom ugradnje implantata je da u potpunosti bude okružen zubnom kosti, kako bi se u procesu oseointegracije vezao za viličnu kost i postao njen sastavni deo.
Ukoliko je ugao ili pozicija implanta loše određena, može doći do lošeg vezivanja i otkaza.
Infekcije
Pojava infekcija jedan su od čestih razloga zbog kojih dolazi do otkaza zubnog implanta, a one se mogu proširiti i na okolne zube i napraviti dodatni problem.
Pacijenti koji ugrade implant ili više njih, moraju jako dobro voditi računa o higijeni usta i zuba.
Osim toga, loše postavljene krunice ili mostovi takođe mogu da dovedu do toga da se pojavi infekcija.
Naime ukoliko postoji prostor između protetskog rada i samog implanta, to mesto postoje podložno nakupljanju bakterija, i može izazvati problem.
Srećom ovo se retko dešava, jer stomatolozi precizno odrede plan terapije i pozicije implanta i protetskih radova, tokom neposrednog pregleda, ali i korišćenjem ortopan i 3D snimka.
Znaci da nešto nije u redu
Implanti su veoma komforno rešenje za pacijente, i nakon inicijalnog perioda navikavanja i oporavka od same ugradnje, ponašaju se kao prirodni zubi i pacijent prestaje da bude svestan da su veštačka tvorevina.
Stoga gotovo bilo koja vrsta nelagode, slično kao i sa prirodnim zubima, jeste razlog da se neodložno javite stomatologu.
Neki od simptoma uključuju:
Probleme sa žvakanjem
Upala desni
Povlačenje desni
Iritacija i oticanje
Pomeranje ili klimanje zuba
Bol ili nelagoda
Važno je javiti se stomatologu što je pre moguće, kako bi se sprečio gubitak zuba ukoliko je to ikako moguće.