Завршени су радови на модернизацији опреме за надзор и даљинско управљање петим БТО системом, којим се управља из проширеног Диспечерског центра Површинског копа „Дрмно“, где се налази и контролни центар шестог БТО система. Према речима Зорана Миладиновића, помоћника директора Дирекције за производњу угља за електротехнику, реализован је велики подухват, којим је практично унапређена аутоматизација даљинског управљања и надзора, преглед статусних сигнала, као и експедитивно отклањање кварова на овом производном систему за откопавање јаловине.
− Изградњом Диспечерског центра шестог БТО система, који је развојног типа, направљена је прекретница у функционалном смислу. Проширене су опције и могућности система на технолошком нивоу управљања производњом на рударским машинама. Реализацијом овог пројекта успоставили смо бољу и савременију контролу рада електро и машинске опреме, као и рударско-технолошких функција, рекао је Миладиновић.
Вођени постигнутим резултатима и успехом, изградњом контролног центра за шести БТО систем, Сектор електроодржавања покренуо је иницијативу за проширење диспечерског центра, којим је обухваћен и рад петог БТО система.
Миладиновић објашњава да је било неопходно ангажовање радника различитих струка из домена електротехнике да би се имплементирао један овакав подухват.
− На првом месту реч је о стручњацима из области енергетике, управљања и телекомуникација. Нова савремена опрема је компатибилна са већ уграђеном у нови Диспечерски центар и постојећом опремом на петом БТО систему. Сада се коначно може рећи да је имплементација пројекта модернизације даљинског управљања петим БТО системом и његово укључење у нови диспечерски центар пун погодак, каже Миладиновић.
Реализацијом комплексних послова дошло се до потпуно нове форме, функционалности и самог изгледа диспечерског центра петог БТО система. Ово није крај развоја, већ један корак у низу до његове коначне форме. На овај начин коп „Дрмно“ постаје лидер у имплементацији савремених техничко-технолошких решења у овој области. Даљи циљ развоја усмерен је према централном диспечерском центру ПК „Дрмно“, који би приказао комплетну функционалну, статусну и производну слику на копу. Осим тога, све ово одразиће се и на укупну енергетску ефикасност јер ће се с једног места пратити, између осталог, и потрошња енергије у односу на производњу угља и откривке.
Александар Радосављевић, који годину и по дана ради као оператер петог БТО система истиче да се из диспечерског центра производни процес сада приказује као на длану.
− У контролном центру петог БТО система постоји велики број екрана преко којих се прате све активности на производном систему. Посао је веома одговоран, а на првом месту је безбедност радника. Пратим комплетна дешавања у току производног процеса и у сталној сам комуникацији с људима на терену. Из Диспечерског центра се координирају све активности на терену. Имам бољи увид у све проблеме који се појаве у току рада и могућност да се брзо реагује у договору са запосленима машинске, електро или рударске службе. На свакој погонској станици имамо по три камере, што нам даје потпун преглед ситуације на терену. У центар је уграђена најсавременија технологија, која у знатној мери олакшава рад и управљање производним системом, каже Радосављевић.
Р. Н.