„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције Зоран Стокић трага и проналази занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања,  подсећа или  упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.

Упис билдера – (9. октобар 1970)

Друштво за телесно васпитање „Партизан“ из Пожаревца обавестило је да је ових дана при клубу за дизање тегова, основана Секција „Билдинга“, спорта који је стекао симпатије и велику популарност код пожаревачке омладине. У обавештењу је наведено да се бављењем овим спортом мушко тело правилно и лепо обликује и да се упис заинтересованих особа од 12 до 35 година обавља у просторијама ДТВ „Партизан“.

Дан Више техничке школе -(10. октобар1987)

На Вишој техничкој школи (касније Високој техничкој школи) свечано је обележен Дан школе (13.октобар). Том приликом уручене су дипломе и награде најбољим студентима: Саши Симјановићу, студенту друге године машинског одсека, Лидији Савић, студенткињи друге године технолошког одсека и Добрици Каменчићу, студенту друге године електротехничког одсека. Том приликом додељена су признања за дугогодишњу сарадњу организацијама удруженог рада и појединцима. Повеље су добили ИЕК „Костолац“ као иницијатор и оснивач Школе и Боривоје Јовановић, радник ИЕК Костолавц који је дао изузетан допринос у њеном оснивању, а у два мандата био је и председник Савета школе. Награда је уручена и Живку Стојановићу, предавачу школе.

Рођен Коста Протић – (11. октобар 1831)

У Пожаревцу је рођен Коста Протић, војсковођа, ђенерал, ађутант кнеза Михаила (1865), министар војни (1875), ађутант кнеза Милана (1875-1880), краљев намесник (1889- 1892), намесник након абдикације краља Милана (1889), председник Владе Краљевине Србије … Школовао се у Пожаревцу, Београду и иностранству. Добитник је многих домаћих и страних одликовања. Писац је бројних закона и државних аката, међу њима Закона о женидби официра и подофицира, Правила за грађење стрељачких ровова, Правила гарнизонске службе…Умро је 16. јуна 1892. године (4.јуна по старом календару) у Брестовачкој Бањи, где је био на лечењу од јаког реуматизма.

Пола века ОШ „Вељко Дугошевић“ – (11. октобар 1989)

У Основној школи „Вељко Дугошевић“ обележено је 50 година постојања и рада установе. Тим поводом у сали Дома културе одржана је Свечана академија на којој је Милан Вејиновић, председник Организационог одбора поздравио многобројне гоосте и ближе рођаке народног хероја Вељка Дугошевића, а потом је у краћем говору указао на значај школе и њену улогу. О историјату је говорио Мирослав Јовановић, в.д. директора који је истакао да је школа отворена на Видовдан 1939. под називом „Краљ Александар Ујединитељ“. Од 1951. године носи име хероја Вељко Дугошевића, а од 1956. постаје матична школа и за оделења у Љубичеву, Пољани, Пругову и Лучици. Тада је школа имала више од 2.000 ученика па је њен рад био организован у три смене. У  оквиру прославе јубилеја, осим академије организован је исусрет са Богољубом Стојановићем Тином који је говорио о Вељку и потом у дворишту школе открио његову бисту. Приређена је и изложба о педестогодишњем развоју школе са радовима ученика и организована промоција књиге ОШ „Вељко Дугошевић“, аутора Радоја Нововића. Прослава је завршена сусретом генерација ученика.

Припремио: З. Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content