„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције Зоран Стокић трага и проналази занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања,  подсећа или  упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.

Донација др Ђорђа Пантелина23. октобар 1857.

Др Ђорђе Пантелин (Пантелић) (1802-1859),  „завештао је сву своју имовину: девет јутара земље, виноград, три куће, земљиште и приватне облигације, да њом управља општина, тако да се од камате издржавају добри ђаци из виших разреда реалке“. Др Ђорђе је, иначе био лекар породице кнеза Милоша Обреновића у Пожаревцу веома тражен као доктор. Писао је у Летопису матице српске, Павловићевим новинама и Листу. Рођен је 27.септембра 1802. у Лединцима у Срему, а умро је 5. јуна 1859. Претходно је лечен у Бечу као душевни болесник.

Јубилеј Покрета горана24. октобар 1995.

У Спомен-парку на Чачалици обележена је 35. година од оснивања Покрета горана Србије и прве горанске акције у Србији. Покрет горана у Пожаревцу основан је 1960. године, иницијатор, оснивач и дугогодишњи председник био је Драган Богдановић – Буцић. Свечаности су присуствовали бројни гости: др Слободан Јањић, први човек Покрета горана Србије, представници школа, организација покрета горана из других крајева, Војске Југославије, СУП-а,колектива, фондова и бројни грађани. Госте су поздравили Буцић, Златоје Илић, секретар Покрета горана Пожаревца, Миомир Илић, председник Општинске конференције у Пожаревцу и др Слободан Јањић. Поводом годишњице горани су на Чачалици засадили 35 садница.

Усељени станови у Неимару25. октобар 1963.                                                                         

Званично је објављено да је завршена изградња станова у новом насељу „Неимар“, на периферији Пожаревца и да су станарима уручени кључеви. Станови се налазе  на локацији између путева за Брежанне и Забелу. Укупно је изграђено двадесет стамбених јединица, зграда је приземна, има 30 једнособних и 10 двособних станова. У плану је изградња још 10 таквих зграда.

Вода за болницу из артеријског бунара    26. октобар 1956.

Градска болница „Др Воја Дулић“ добила је воду из артерског бунара чиме је решено питање снабдевања ове установе здравом водом. На артеријском бунару рађено је 50 дана, вода је пронађена на 240м дубине са млазом од 100 л/мин. Приликом бушења, на дубини од 70 и 116 метара наишло се на угаљ слоја дебљине 4 и 2 метра чији је квалитет попут костолачког лигнита.                                                                                                                                     

                                                                                                                    Припремио: З. Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content