ПРОЈЕКАТ „МЛАДИ УЈЕДИЊЕНИ ЗА ПРОМЕНЕ“

Удружење „Друштво Ром Kостолац” је у партнерству са Организацијом „Удружење Рома Браничевског округа” спровело Пројекат „Млади уједињени за промене”. Пројекат је део програма „Перспективе за младе у руралним срединама” који  финансирају Немачка развојна агенција ГИЗ и Министарство омладине и туризма.

У оквиру Пројекта „Млади уједињени за промене” реализовано је двадесет музичких радионица. У томе је учествовала и група младих музичара, припадника ромске националности. Обзиром да су то млади самоуки музичари, циљ музичких радионица била је музичка едукација која им је пружила прилику да науче основне музичке појмове, као и на који начин да усмере свој природни таленат. Након одржаних радионица, млади су оформили неформални бенд и наступали на неколико догађаја и манифестација. Такође, продукт ових радионица је и кавер једне музичке нумере коју су заједно осмислили и снимили.

У оквиру пројекта организован је и камп за младе са едукативним радионицама на теме јавног заговарања, комуникације, активизма, дискриминације…Циљ ових радионица је била едукација младих, а пре свега мотивација младих да се активно укључе у друштвену заједницу.

Након што су дефинисали потребе своје заједнице и проблеме са којима се сусрећу, млади су у четири града предложили пет иницијатива.

  1. Иницијатива „Акција и реакција” је реализована у Пожаревцу и током њеног спровођења, млади су разговарали са ученицима првог, другог и трећег разреда у Политехничкој школи у Пожаревцу на теме: ментално здравље, вршњачко насиља и могућности за младе. Ученици су изнели своје ставове и проблеме, и показали велику заинтересованост за ваннаставне активности. Током другог дела спровођења ове иницијативе, са ученицима четврте године уређено је двориште школе и посађене нове саднице. Циљ ове, али и осталих иницијатива у оквиру програма је идентификовање потреба младих, представљање њиховог положаја у друштву, као и мотивисање за преузимање активније улоге у остваривању потреба.
  2. Иницијатива „Детињство, а не брак” реализована је у Kостолцу. Одржане су две радионице са младима, њиховим родитељима, као и релевантним институцијама и организацијама цивилног друштва, на којима је дискутовано о потребама младих, као и ставовима родитеља на тему раних бракова. Радионица је поставила добре основе за даљи рад, јасно указала на постојање проблема раних бракова и дефинисала сарадњу и улоге институција и организација цивилног друштва у смањењу и превазилажењу оваквих појава.
  3. Иницијатива „Блејоскоп” је реализована у Смедеревској Паланци. Реч је креативна идеја чији је циљ повећање свести омладине о социолошким проблемима са којима се свакодневно суочавају, као и да их наведе да о њима размишљају и решавају кроз едукативне филмове и интерактивне дебате. Филмови су пројектовани у Основној школи „Вук Kараџић“ у Смедеревској Паланци, а неки од фимова су: Crip Camp, на тему инклузије особа са хендикепом; American History X, на тему расизма; Dallas Buyers Club о сексуалној едукацији и Requiem for a Dream, који обрађује тему наркоманије.
  4. Иницијатива „G-zee’s Podkast” је реализована у Пожаревцу. Циљ подкаста је да млади добију прилику да се изразе, да говоре о својим потребама и да представе своје успехе, али и изазове са којима се суочавају. Пошто у Србији нема довољно програма за младе, ово је једна одлична платформа која омогућава да се њихов глас чује. Овим подкастом су обухваћени млади из различитих мањинских и маргинализованих група као што су: припадници ромске националне мањине и других мањинских група, особе са инвалидитетом, повратници по Споразуму о реадмисији, људи из LGBTQ+ заједнице, млади припадници већинског становништва и млади из руралних средина

           Редакција подкаста је укључила различиту групу младих и дала им прилику да стекну искуство и знање у креирању медијског садржаја.

  1. Иницијатива „Стиг-СТОП” је реализована на подручју општине Мало Црниће. Циљ ове иницијативе био је да окупи младе људе из околних села са тенденцијом уређења аутобуског стајалишта које је значајно за мештане. Ово аутобуско стајалиште се сада разликује од осталих јер су, захваљујући иницијативи, поред уређења стајалишта, постављене огласна табла и мапа општине и њених знаменитости.

            Реализацијом ових активности, млади су стекли вештине тимског рада и спровођења пројектних активности. Свака од иницијатива је осмишљена и вођена од стране младих људи. Многи од њих су се по први пут сусрели са активизмом, обукама, тимским радом, одговорношћу. Иницијативе су биле мале, али значајне за њих, њихову заједницу и вршњаке. Многи од њих су кроз све пројектне активности унапредили своје капацитете, упознали се са основама активистичког рада и постали мотивисанији за промене и унапређење свог положаја у друштву. Млади имају важну улогу у одлучивању у својој заједници и стварању инклузивнијег друштва, И овим пројектом је део њих постао свеснији да њихов ентузијазам може покренути промене и мотивисати друге да се укључе у решавање важних питања.

Share.

Comments are closed.

Skip to content