На 66. Међународном београдском сајму књига књига минуле недеље представљено је дело Игора Гојковића „Дневници железничара из Великог рата” у издању Медија центра „Одбрана” Министарства одбране Србије.
За основ богато илустрованог издања послужили су оригинални ратни дневници Пожаревљана Војина Миланковића и Чедомира Пејића, који су више од сто година чувани у породичној заоставштини пожаревачког гинеколога Драгана Миланковића-Чиче.
У књизи је детаљно реконструисан њихов ратни пут од поласка у одступање из Србије у јесен 1915. године, повлачења преко Косова и Метохије, албанске голготе и доласка на негостољубиву албанску обалу Јадранског мора. Пут их је потом водио до Крфа и двоипогодишњег ангажовања као ратних железничара на Солунском фронту.
-Радећи на рукопису био сам потресен чињеницом да први, након дуже од једног века, читам знојем и крвљу исписане странице дневника двојице Пожаревљана. Пратећи Миланковићеву и Пејићеву ратну судбину упознао сам и судбине осталих српских војника и официра који су се налазили у њиховом непосредном окружењу током одступања преко Албаније и касније на Солунском фронту, истиче Игор Гојковић.
У реконструкцији улоге српских железница и железничара у Великом рату, Гојковић се поред наведених дневника користио и радовима непосредних учесника у ратним догађањима попут железничарских ауторитета тога доба Светислава Тисе Милосављевића, Петра Прокића и Јездимира Николића. Аутор је књигу заокружио истраживањем дневне и војне штампе из тог периода, а материјал Универзитетске библиотеке Универзитета одбране допуњен је оригиналном архивском грађом Саобраћајног одељења српске Врховне команде и Војножелезничке инспекције похрањеном у Војном архиву Београда.
Према речима рецензента пуковника проф. др Далибора Денде, овом монографијом добијена је прва заокружена реконструкција историјата војне употребе железница у Србији у периоду од изградње прве пруге Београд-Ниш 1884. године до краја Првог светског рата, чиме је осветљен још један сегмент прошлости саобраћајне службе као значајног дела логистике наших оружаних снага.
Богато илустрована оригиналним фотографијама, картама и скицама из Војног музеја, Железничког музеја и Архива Србије, од којих се многе по први пут презентују широј јавности, књига је писана популарно и намењена пре свега широј читалачкој публици. Но, аутор није занемарио ни позивање на референце у напоменама, чиме је оставио путоказ историчарима за даља истраживања.
Књига „Дневници железничара из Великог рата” новинара и публицисте Игора Гојковића ускоро ће бити промовисана и у Пожаревцу.
Влада Винкић
Фото: Мина Петровић