Гости на Фестивалу

У оквиру трећег Републичког фестивала, 2. и 3. децембра, у пожаревачком Центру за културу наступили су најбољи фолклорни ансамбли из Србије. Овогодишња смотра окупила је близу хиљаду аматера који кроз своје залагање, али и играчко умеће, на најбољи начин чувају традицију српског народа. Генерални покровитељ Фестивала је Град Пожаревац уз подршку Министарства културе и Министарства спољних послова Републике Србије.

                                                                ПОБЕДНИК ИЗ БЕШКЕ

Обраћајући се присутнима, државни секретар Министарства културе Миодраг Ивановић је истакао да без широко развијеног аматеризма нема успешног развоја културе и уметности у друштву.

Миодраг Ивановић

-Познато је да сви ствараоци полазе од фазе аматерског бављења неком уметношћу, да би се њихови таленти најпре препознали, а потом и у потпуности развили. Такође, без аматеризма нема ни развоја публике, па самим тим ни константног интереса за традиционално или савремено уметничко стваралаштво. Племенити и важан циљ Савеза је да у наредним годинама оствари што чвршћу сарадњу са што већим бројем професионалних лица, у сарадњи са Националним ансамблом „Коло“ и Националним ансамблом „Венац“ са Косова и Метохије, као и са Катедром за етномузикологију Факултета музичке уметности, а све у циљу да велики број аматера у области фолклора учи од најбољих познавалаца струке. Савез има јасну идеју и визију  како да умрежи аматере и професионалце, па је успешно окупио еминентне стручњаке из света фолклорног стваралаштва, кореографе, етнологе, етномузикологе, фолклорне педагоге, професионалне играче и на тај начин учинио их доступним многим аматерима кроз различити вид едукације и сарадње. На овај начин Савез је отпочео тешку, али врло важну мисију модернизације фолклорног стваралаштва у аматеризму у намери да подигне уметничке домете на фолклорним сценама широм Србије на виши ниво, базирајући се на чврстим темељима наше народне традиције, традиционалном облику игре, песме, обичаја, као и народних ношњи, рекао је Ивановић.

                                                                       ЧУВАРИ ТРАДИЦИЈЕ И ОБИЧАЈА

Испред Савеза фолклорних ансамбала Србије председник Игор Гудић се захвалио градоначелнику Пожаревца и Министарству културе на великој подршци у организацији ове смотре. Он је истакао да Савез чини 118 културно – уметничких друштава и око 22.500 аматера, који се труде да сачувају традицију, песму, игру и културу нашег народа.

Игор Гудић

Градоначелник Пожаревца Саша Павловић је подсетио да су аматери највећи чувари наше традиције и обичаја. Разлог томе, је што на најбољи начин, кроз дела, приказују млађима и подсећају старије, колико су лепи сви делови Србије.

Саша Павловић

-Надам се да је допринос томе што су нам Министарство културе и Савез фолклорних ансамбала Србије указали част и поверење да будемо домаћини ове смотре, и то што имамо велики број културно – уметничких друштава на својој територији. Сви они, са посебним жаром и умећем чувају од заборава наш фолклор, и неретко га приказују и ван  граница Србије. Захваљујем се посебно ансамблима из Новог Пазара, Ужица, Грачанице, Инђије и Смедерева, на приуштеном дводневном уживању публици у Пожаревцу, срцу Браничевског округа, казао је Павловић.

У такмичарском делу наступило је 18 ансамбала, а оцењивачка комисија у саставу: Дајана Костић, Љубомир Вујчин, Звездан Ђурић, кореографи, проф. др Мирјана Закић, етномузиколог, Иван Терзић, етнолог и проф. Владимир Милићевић, музички педагог,  оцењивали су аутентичност приказаних игара, аутентичност народне ношње, уиграност ансамбла, вокална и инструментална извођења музичких аранжмана…

Свеукупни победник Фестивала је КУД „Бранко Радичевић“ из Бешке, друго место освојио је АНИП „Смедерево“ из Смедерева, треће КУД „Соко“ из Инђије и четврто КУД „Бубушинац“ из Бубушинца. Пето место завредео је КУД „Импол Севал Севојно“ из Ужица, шесто Фолклорни ансамбл општине Мало Црниће, а следе КУД „Иво Лола Рибар“ из Крчедина, КУД „Вук Караџић“ из Осипаонице, КУД „Голија“ из Новог Пазара и КУД „Димитрије Туцовић“ из Београда.

За најаутентичнији приказ народне ношње награђен је КУД „Соко“ из Инђије, док је најбољи оркестар у функцији ансамбла, оркестар Миленка Мартића, КУД-а „Бранко Радичевић“ из Бешке. Најбољи уметнички руководилац је Никола Томић, најбољи вокални солиста Игор Стевић из КУД-а „Бубушинац“, док је признање за најбоље мушко и женско певање припало КУД- у „Батајница“. Фонд новчаних и материјалних награда које су додељене ансамблима износи 1,2 милиона динара, а за прва три пласирана анасамбла поред новчаних награда обезбеђене су и поставке нових кореографија еминентних кореографа, народна ношња, играчке ципеле за пробе, мајице за пробе…

                                                                             Д.Динић

Share.

1 коментар

Skip to content