ГОВОРИ СРПСКИ ДА ТЕ НЕ РАЗУМЕМ

Спорт, осим што унапређује физичку способност, глувим и наглувим особама помаже и у социјализацији личности. Узевши у обзир да је реч о маргинализованој групи становништва, организовањем и учествовањем у различитим спортским активностима доприноси се њиховој видљивости и инклузији.

Особе са оштећењем слуха спортом се могу бавити самостално, рекреативно и професионално. Професионалцима је омогућено да се надмећу у оквиру специјализованих спортских такмичења.

Председник пожаревачког Спортског удружења глувих „Бамби“ Светислав Ђорђевић истиче да спорт особама са оштећењем слуха не представља само уживање. Како каже, осим задовољства, он пружа и друштвену повезаност, али и укљученост у дешавања која су кључна за напредак заједнице глувих и наглувих.

– Чланови нашег удружења обожавају спорт и редовни су учесници бројних такмичења широм Србије на којима смо до сада остваривали значајне успехе. Учествовали смо на такмичењима организованим у Новом Саду, Београду, Чачку, Ужицу, Крагујевцу, Јагодини… Често смо се кући враћали са пехарима, што значи да нам спорт иде од руке и да се напоран рад исплати. На такмичењима се надмећемо у девет дисциплина и то у пикаду, стоном тенису, куглању, кошарци, рукомету, одбојци, футсалу, шаху и стрељаштву, објашњава Ђорђевић и додаје да број спортиста, који одлазе на такмичења, у зависности од финансија, варира. Велику помоћ, истиче, пружа нам Град путем јавног конкурса за финансирање спортских програма.

 РЕЦЕПТ ЗА УСПЕХ

Да би спортиста био успешан у својој дисциплини, односно да би остварио што боље резултате на такмичењима, неопходан му је редован тренинг. Овај рецепт примењују и чланови пожаревачког Спортског удружења глувих.

– Уколико се припремамо за такмичење у пикаду, користимо своје ресурсе и вежбамо у нашим просторијама. Међутим, уколико је у питању вежба у куглању, тада посећујемо куглану у Костолцу. Веома нам је важна припрема за такмичења, обично она траје месец дана, јер сматрамо да за то време можемо доста напредовати, али и сматрамо да је то довољан период да се усаврши нека дисциплина и постигну значајни резултати на такмичењима, што смо много пута и доказали. Међусобно се доста добро познајемо и знамо коме која дисциплина лежи. Врло је важан тимски рад, у њему лежи кључ успеха, истиче Ђорђевић.

Осим што негују здраве стилове живота, чланови Удружења се кроз учествовање на спортским такмичењима друже и размењују искуства. Одсуство чула слуха не спречава  нечујуће спортисте да се такмиче, да се баве спортовима који их испуњавају.

МЕЂУСОБНА ПОДРШКА

Када је у питању љубав према спорту, људи са оштећењем слуха се ни у ком погледу не разликују од чујућих особа. Најстарији члан Удружења Прле Марјановић обожава шах, а своју љубав према овој дисциплини крунисао је бројним признањима на такмичењима.

-Волимо спорт и где год одемо да се такмичимо сретнемо старе пријатеље и упознамо неке нове. Није ни важно да ли победимо или изгубимо, важно је да смо заједно, да подржимо једни друге, јер је за нас веома битна међусобна подршка, каже Ђорђевић и додаје:

-Нема предаје. Желимо да се бавимо спортом и то волимо. И није важно да ли је противник бољи или лошији од нас, важно је да се дружимо, да смо срећни и задовољни, истиче председник Спортског удружења глувих „Бамби“ који се потом осврнуо и на спортско такмичење глувих и наглувих у Великом Градишту које је на Сребрном језеру одржано током лета. Овај догађај окупио је 150 такмичара оштећеног слуха из целе Србије, Хрватске, Босне и Херцеговине и Италије, који су с, између осталог, надметали у одбојци на песку, пикаду, у футсалу… Циљ организатора је да ово такмичење постане традиционално.

М. П.

Share.

Comments are closed.

Skip to content