Ова година за Јавно предузеће „Топлификација“ у Пожаревцу била је пуна изазова. Припремајући се за овогодишњу грејну сезону доста се интервенисало на терену. Упоредо са ширењем топловодне мреже, радило се и на реконструкцији и одржавању постојећег цевовода.  

Директор Предраг Јанковић очекује да ће систем бити стабилан, да неће бити већих проблема у дистрибуцији топлотне енергије до крајњих корисника. 

ДИРЕКТОР ПРЕДРАГ ЈАНКОВИЋ:

За нове пројекте 330 милиона динара

Када су у питању планови за наредну годину, директор ЈП „Топлификација“ Предраг Јанковић предвиђа успешно пословање предузећа на чијем се челу налази. 

-Планирана добит ЈП „Топлификација“ за наредну годину је око 6.900.000 динара, без опорезивања, односно 5.800.000 након опорезивања. За нове инвестиције предвиђено је око 330.000.000 динара, од тога из Буџета заштите животне средине око 55.000.000 динара. Надамо се успешном пословању и наредне године, на задовољство свих корисника, истакао је директор пожаревачке Топлификације Предраг Јанковић.

ЦЕВОВОД ПРИЛИЧНО СТАР 

У години иза нас ЈП „Топлификација“ успела је да одржи задовољавајући квалитет грејања. Неопходно је било предузети одређене мере, спровести уобичајене активности, које се иначе и одвијају што у грејној сезони, што ван ње. 

Према речима руководиоца техничког система у пожаревачкој Топлификацији Златка Цвејића, ремонтни радови ове године били су интензивнији и обухватали су између осталог и замену једног дела постојећег магистралног примарног цевовода. 

-Опсежни радови изведени су у Босанској улици, урађен је комплетан примарни магистрални вод кроз улицу. Радило се и у Косанчићевој улици, у којој је замењен већи део примарног магистралног цевовода. Такође, у оквиру реконструктивних радова у Табачкој чаршији, током 2023. године замењен је део топловода, а радови су се изводили и на мањим деоницима цевовода на више локација у граду, каже Цвејић и додаје: 

-У ову грејну сезону ушли смо са мало поузданијим системом, иако су се на самом почетку, на више локација, појавили проблеми због којих смо морали да интервенишемо, а којих је било можда и више него ранијих година. То указује да је цевовод прилично стар и да захтева константно улагање, занављање и замену појединих делова који иначе датирају из 1986. године. Критично је и на пар локација на којима су се цевоводи градили 1999, 2000. године у оквиру аранжмана који су подразумевали да грађани сами прикупљају финансијска средства, уговарају посао са извођачима и добављачима. Градило се под непотпуном нашом контролом, због чега је и квалитет изведених радова упитан, нагласио је руководилац техничког система.

Прикључак нелегалних објеката

Пожаревачка „Топлификација“ ових дана ангажована је на издавању техничке документације новим корисницима којима је омогућено привремено прикључење нелегалних објеката на топловодну мрежу. 

Овај корак предузет је након доношења Уредбе Владе Републике Србије којом је регулисано да се власници нелегалних објеката, под условом да живе у њима и да не поседују друге некретнине, могу привремено прикључити на топлификациони систем.

Статистички гледано, на осталим локацијама у граду, запослени у пожаревачкој Топлификацији имали су исти број интервенција као и до сада. Тренутно се улази у стабилан режим рада, у оквиру кога су интервенције на систему ретке, али су зато повећане уобичајене дневне активности, као што су допуне и заптивање система. 

На сваку пријаву лошијег грејања, екипе излазе не терен и отклањају узроке квара. 

Када је у питању испорука топлотне енергије из Термоелектране Костолац, Цвејић напомиње да је она прилично стабилна. 

-Имали смо пар дана неких осцилација у испоруци топлотне енергије, међутим то се није значајно одразило на квалитет грејања у неком дужем временском периоду, објашњава Цвејић. 

Када је у питању ширење топловодне мреже у граду, радови на овом пољу тренутно се изводе на једној локацији и то у Улици Немање Томића 18. Пројекат је у завршној фази. Селективно се пуштају у рад делови мреже, обзиром да је подстаница комплетно завршена раније. 

У разговору за наш недељник, Цвејић се осврнуо и на неке од радова који су изведени у неком претходном периоду. Реч је о замени топловодног система у Београдској улици и на потезу Шесте личке и ПП одреда.

ЗЛАТКО ЦВЕЈИЋ

Недовољан број радника

Имајући у виду број интервенција на терену, број радника никада није довољан. 

У претходном периоду ЈП „Топлификација“ имала је приличан одлив запослених и то посебно техничке струке и радника у службама одржавања и инвестиција. 

-Кадрове који су отишли из фирме, нисмо успели да покријемо новим радницима. Посебно је на удару Служба одржавања у којој фали приличан број људи.  Надамо се да ћемо добити сагласност надлежних и да ће нам због повећаног обима посла бити одобрено ангажовање једног броја радника, истакао је Цвејић. 

ПЛАНИРАНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ 

Јавно предузеће „Топлификација“ планира да у наредној години на постојећем систему изведе интензивне радове на занављању цевовода и топлопредајних станица. 

Што се тиче осталих активности на ширењу мреже, спроведене су јавне набавке за радове у Ћириковцу и изградњу дистрибутивне мреже на локацији Војске Југославије 114. Тек ових дана закључени су уговори, тако да ће радови сачекати пролеће.

У плану је ширење мреже дуж десне стране костолачког пута, од касарне Сопот, обухватајући Улицу Војске Југославије и бочне улице. 

– Предстоје нам и радови на реконструкцији мреже у улицама Драже Марковића и Љубовијској, као и на локацији Брдо 1, на коме су честа пуцања цеви. Такође, током 2024. уследиће наставак радова на подстаници Улице Цане Бабовић 39. За ову намену опредељено је 19 милиона динара. Средства ће једним делом бити искоришћена за опремање станице, а другим делом за изградњу дистрибутивне мреже, закључио је Цвејић.

М. П.  

Share.

Comments are closed.

Skip to content