„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције Зоран Стокић трага и проналази занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања,  подсећа или  упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.

Први стоматолог у Пожаревцу? 15. јануара 1912.

Др Милан Димитријевић, санитетски капетан прве класе, путем листа ,,Грађанин“ обавестио је јавност да обавља послове специјалисте за болести зуба, десни и вилица. Ово је до тада био једини податак који је указивао да се неко од лекара у Пожаревцу у то време бави стоматологијом.

Кухиња за сиромашне ђаке 15.  јануара 1936.

У Женској радничкој школи, Ћилимарској  и Трикотажној школи које су биле смештене у згради Пожаревачког женског друштва (данас средње Медицинске школе) отворена је ђачка трпеза. У њој су се бесплатно хранила 32 сиромашна ученика. На спрату зграде налазио се ђачки интернат са 50 кревета, а објекат је рађена по пројекту  архитекте Светислава М. Симића.

Славио „Црвени сигнал“ 15. јануар 1964.

У сали Радничког универзитета у Пожаревцу одржана је свечана академија поводом Дана возача Југославије. После поднетог реферата у првом делу свечаности наступио је Хор Учитељске школе, а потом су се представили чланови Секције „Црвени сигнал“ са драмском игром „Приче деце једног града“. У музичком делу свечаности учествовали су естрадни уметници: квартет Божидара Бокија Милошевића, Недељко Билкић, Вера Панчић, Павле Стефановић и хумориста Милан Срдоч. У току преподнева у Удружењу су на свачаности додељена признања највернијим члановима.

Нова новина у Пожаревцу18. јануар 1911.

У Пожаревцу је покренут нови лист под називом „Дан“, у време када је у овом граду постојало неколико новина: „Српски грађанин“, власника Ђорђа Наумовића, који је излазио већ 10 година, „Народни пријатељ“, ванпартијски лист за свенародно просвећивање, власника Владе А. Поповића, порезника и „Наше новине“, са стажом од 85 година, власника и уредника Ненада Стефановића, учитеља.

 Лист „Дан“ бавио се питањима народне одбране, економијом, књижевношћу и политиком. Излазио је средом и суботом.  Финансирали су га браћа Д.Селић, штампан је у штампарији „Вук Караџић“ која је такође била у власништву Селића.

 Забележио: З. Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content