Власи у Србији започели су нову традицију, обележавање Дана влашког језика – 24. јануара. Истог тог дана, 2012. године, на седници Националног савета Влаха, у Петровцу на Млави, званично је установљено влашко писмо, у ћириличног и латиничној верзији.
Убрзо потом, уведен је изборни основношколски предмет „Влашки говор са елементима националне културе“, који се данас предаје у педесет школа источне Србије. Деценију од усвајања писма, успешно је окончана и стандардизација језика. За то време, настала су и бројна дела на влашком и преведена многа одабрана књижевна дела.
ТЕМЕЉ НАЦИОНАЛНОГ ИДЕНТИТЕТА
Одлука о обележавању Дана влашког језика донета је на седници Националног савета влашке националне мањине, одржаној септембра прошле године, у Мајданпеку. Тим поводом, приређено је низ догађаја у срединама са влашким становништвом, у организацији Националног савета влашке националне мањине.
Издвајамо окупљање у Петровцу на Млави, у Библиотеци „Ђура Јакшић“, и у Неготину, у Еликсир фондацији.
У Петровцу, председник Националног савета Влаха Новица Јаношевић истакао је да је 24. јануар посебно значајан дан за Влахе и додао да је учињен значајан корак који ће допринети да се влашки језик сачува од заборава, а тиме и укупан влашки идентитет:
– Од 2012. године, када је усвојено влашко писмо, до данас, Национални савет Влаха и сви који су сарађивали са представницима Савета, изнедрили су многа дела на влашком језику користећи управо то влашко писмо.
– Сходно реалним потребама, а у контексту неговања и развоја влашког језика, Национални савет је усвојио и влашко-српски речник, граматику, правопис и друга дела, углавном народне песме, влашке приче и значајне научне студије о Власима на Балкану, о Власила североисточне Србије. Сва та дела, део су мозаика који је послужио да се стандардизује влашки језик, истакао је између осталог Јаношевић.
Председник Извршног одбора Националног савета Влаха Радиша Драгојевић указао је на значајну улогу образовања у чувању влашког језика:
– Обележавамо дан када је усвојено писмо од 35 гласова, односно, слова. Том одлуком створена је основа за усвајање речника, потом и уџбеника за изборни предмет који је установљен у основним школама као „Влашки говор са елементима националне културе“. Са извршеном стандардизацијом језика и предмет ће бити „Влашки језик са елементима националне културе“. Све је то од великог значаја јер се кроз образовање најбоље чува језик и преноси на млађе генерације.
– Основна обележја сваке мањине и народа јесу управо језик и култура, по томе се препознају, по томе се разликују. Када нестане језик, губи се и идентитет националне заједнице. Отуда је Национални савет уложио доста напора да постави здраве темеље и осигура преношење националног наслеђа на нове генерације, закључио је Драгојевић.
О неговању и развоју језика говорио је и један од потпредседника Националног савета Влаха Милетић Михајловић Тића. Потом је Јадранка Мартиновић Грбиновић казивала стихове на влашком језику. Скупу је присуствовала и директорка петровачке Библиотеке Јадранка Грбиновић, која је уступила простор поводом Дана влашког језика.
У Неготину, у Еликсир фондацији, поводом 24. јануара, окупили су се бројни представници влашке заједнице, разних генерација.
О процесу усвајања влашког писма и његовом значају говорио је потпредседник Националног савета Влаха и председник Удружења „Гергина“ прим. др Синиша Челојевић,
Подсетио је на почетке званичног установљења влашког писма и даљи развојни пут до увођења у школе, објављивање публикација на влашком и стандардизације језика.
Том приликом су ђаци који похађају изборни предмет „Влашки језик са елементима националне култре“, заједно са својим учитељицама разредне наставе, мр Даниелом Пејчић, из Основне школе „Стеван Мокрањац“ Kобишница, и Снежаном Гугић, из Основне школе „Павле Илић Вељко“ Прахово, приредили упечатљив игроказ на влашком.
Текст: А. М.
Фото: РТВ Браничево и Жика Мокрањац