„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник наше Редакције Зоран Стокић трага и проналази занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања, подсећа или упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.
Подела Пожаревца на две зоне – 29. јануар 1954.
Објављена је вест да је ових дана одржана седница Народног одбора Градске општине Пожаревац на којој су донете значајне одлуке од којих су најважније о оснивању стамбене, тржишне и финасијске инспекције и о подели града на две стабене зоне. У првој зони биле су 53 улице, а у другој 71. Није увојен предлог решења о категоризацији стамбених јединица. Димитрије Урошевић, дотадашњи директор ТП ,,Поморавље“ именован је за директора ,,Житопромета“, док је на његово место за в.д. директора у Поморављу постављен Риста Михајловић.
Одлазак др Добривоја Митровића – 30. јануар 1915.
У Призрену је у 28.години живота од пегавца преминуо управник војне болнице у том граду, Пожаревљанин по рођењу др Добривоје Митровић. Био је и гарнизонски лекар и ванредни професор антропологије и хигијене у Богословско – учитељској школи у Призрену. Учесник је Балканских ратова и Првог светског рата, рођен је 1887. године где је завршио основну школу и гимназију са одличним успехом. Школовање је наставио студирањем медицине у Грацу као питомац Министарства војног. Студије је завршио 1912. године. По повратку у земљу одлази на одслужење војног рока у Нишу, а потом је пребачен у Митровицу. У Балканским ратовима је исказао велику храброст и за то је одликован Златном медаљом за храброст, Крстом милосрђа и Орденом Српског друштва Црвеног крста. Тринаестог јула 1914. жени се протином ћерком јединицом Десанком и постају велики добротвори Женске-занатске школе у Призрену.
Немачка верзија „Ромеа и Јулије“ – 30. јануар 1841.
Прво Пожаревачко позориште под вођством Мојсила Живојиновића извело је позоришну представу „Ромео и Јулија“. Било је то прерађено дело немачког писца Кристијана Феликса Вајсеа.
Пожаревац добио „Сиротан“-а – 31. јануар 1947.
У згради вртића „Бамби“ у Пожаревцу отворено је Дечије прихватилиште „Сиротан“. Реч је о згради задужбинара, пожаревачког трговца Милутина Обрадовића, која је намењена деци без родитеља. Временом овај објекат је прерастао у дечији вртић.
Припремио З. Стокић