„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник наше Редакције Зоран Стокић трага и проналази занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања, подсећа или упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.
Апотека Мијајла Душманића – 5. август 1892.
Министарство унутрашњих дела донело је решење да се мр Мијајлу Душманићу дозвољава отварање апотеке 1894/95. године на тада Великој пијаци где је подигао велелепну спратну зграду у чијем је приземљу отворио апотеку, трећу по реду у вароши. Спратни део служио је као стамбени простор. Када се повукао из активне службе, Мијајла наслеђује млађи син Драгослав Душманић. Године 1949. са откупом приватних апотека и ова постаје државна под називом Апотека ,,Здравље“ Пожаревац.
Преминуо Петар С. Павловић – 5. август 1938.
У Београду је преминуо Петар С. Павловић, проф. геолог на Великој школи и београдском Универзитету. Рођен је 1864. у Пожаревцу, био је син коњичког потпуковника Стојка Павловића и Јелене – Лене Луњевице, кћерке газде Николе Луњевице. Написао је велики број радова из терцијалне фауне, студија и моногафија. Открио је више фосила специјално – терцијалних мекушаца. Један је од оснивача данашњег Природњачког музеја, а био је и члан Српске краљевске академије, данас САНУ.
Прва државна апотека – 8. август 1946.
У Пожаревцу је отпочела са радом Прва државна апотека. За руководиоца је постављена магистар фармације Загорка П. Шумаков – Радивојевић. Ту дужност преузела је по решењу тадашњег Министарства народног здравља НР Србије.
Отворена школа за лекарске помоћнике – 11. август 1947.
Решењем број 719 Савета за народно здравље и социјалну политику, Народна Република Србије донела је одлуку о оснивању трогодишње школе за медицинске сестре у Пожаревцу под називом ,,Школа за лекарске помоћнике интернатског типа“. Започела је рад у школском објекту ,некадашњој згради ЗЗ ,,Јединство“ у Немањиној бр. 7. Те школске 1947/48. године уписано је само једно одељење.
Због недостатка простора, школске 1948/49. године школа се сели у Улицу Јована Шербановића бр.6 у зграду садашње Економско – трговинске школе. Године 1962. настањује бившу зграду Пожаревачког женског друштва такозвану ,,Петрикину школу“ а од 1972. Медицинска школа преузима све просторије у којима се и сада налази.
Припремио З. Стокић