Због појаве заразне болести афричке куге свиња, епизоотиолошка ситуација на територији Браничевског округа је неповољна, изјавиле су за наш недељник др сци Милена Живојиновић и спец. др вет. Славонка Стокић Николић са Одељења за епизоотиологију Ветеринарског специјалистичког института Пожаревац.

Афричка куга свиња је вирусна, веома опасна заразна болест домаћих и дивљих свиња, код које не постоји могућност лечења нити превентивне вакцинације, а многобројни су начини преношења – заражена храна и вода, превозна средства, одећа и обућа, предмети и опрема, лешеви угинулих и закланих животиња, инсекти, глодари. Узрочник афричке куге свиња, према речима Живојиновићеве, изузетно је отпоран и дуго остаје инфективан у месу и месним прерађевинама пореклом од оболелих животиња. У случају појаве ове заразне болести спроводи се убијање свих свиња на газдинству.
-Афричка куга свиња утврђена је у популацији домаћих и дивљих свиња на територији Браничевског округа. Епизоотиолошком анализом случајева афричке куге свиња утврђено је да се вирус ширио из популације дивљих свиња ка домаћим свињама, а затим на контактна газдинства. Ветеринарски специјалистички институт Пожаревац, у сарадњи са теренском ветеринарском службом, ловачким удружењима, локалним самоуправама, а под надзором Републичке ветеринарске инспекције свакодневно на терену активно спроводи мере за откривање и спречавање даљег ширења афричке куге свиња, нагласила је др сци Милена Живојиновић.
Обавезе ловаца и одгајивача домаћих свиња
Ловци, као изузетно важна карика у ланцу спровођења свих наведених мера су у обавези да свако обољење или угинуће дивљих свиња обавезно пријаве надлежном ловном и ветеринарском инспектору, што се односи и на држаоце домаћих свиња. Заједничким радом свих учесника, уз поштовање Законских прописа створила би се могућност за смањивање могућих штета и очувања свињарске производње, што је свима у интересу.
Такође, објашњава спец. др вет. Славонка Стокић Николић, спроводи се мониторинг на афричку и класичну кугу свиња у складу са посебним прописима Управе за ветерину. Међутим, постоји реална могућност присутности још лешева дивљих свиња (неприступачан терен, шума, високо растиње, уочени брлози у непосредној близини), као и болесних (инфицираних) дивљих свиња у ловиштима, што представља велику опасности за домаће свиње и свињарску производњу.
-У циљу смањивања ризика од даљег ширења афричке куге свиња и великих економских губитака, неопходно је да држаоци свиња не хране свиње помијама, спрече директан контакт својих животиња са дивљим свињама; одржавају хигијену одеће, обуће и опреме коју користе, поставе дезобаријере испред објеката у којима су смештене животиње. Постоји могућност контролисаног клања свиња, које се врши под контролом РВИ у смислу клања здравих свиња, уз претходно извршен клинички преглед и лабораторијско испитивање и добијање негативног налаза. Уколико се држаоци свиња баве ловом после контакта са дивљим свињама власници морају сву одећу и обућу темељно опрати и дезинфиковати, истакла је Стокић Николић.