Црвеноглави бувач (Psylliodes chrysocephala) је важна штеточина озиме уљане репице у Србији. Насељава уљану репицу почетком октобра и активан је у пољу све до појаве мраза и зиме. Одрасли инсект је дуг до 4,5 мм, зеленкасто или плавичастоцрне боје са металним одсјајем. Део главе је црвен, по чему је и добио име.

Напада скоро све биљке из породице крсташица. Има једну генерацију годишње. Одрасле јединке се јављају у мају и јуну. Тада се хране лишћем и зеленим љускама. Након извесног времена, улазе у летњу дијапаузу, у којој остају до краја лета, када настављају са исхраном на тек никлим биљкама уљане репице. Након 10-15 дана, женка почиње да полаже јаја у земљиште, у близини биљака, од септембра до мразева, па и у марту наредне године. Након пиљења, ларве продиру у лисне дршке, из којих неретко прелазе у стабло уљане репице. Јачи напад проузрокује кржљање или угињавање биљака, а слабији напад успорава развој. Већа бројност ларви у биљкама знатно повећава осетљивост биљака на измрзавање.

Одрасле јединке праве јамичасте отворе на котиледонима и лишћу уљане репице, као и бувачи купусњача и могу нанети знатне штете у случају сувог и топлог времена. Штете од ларви, које буше дршке и стабљике, не прекидајући развој ни током благих зима, су обично важније, јер изазивају пропадање биљака које се често приписује другим факторима.

Када се визуелним прегледом установи у просеку више од два имага по метру квадратном, у јесен вршити сузбијање или када је оштећено 10% лисне масе треба отпочети са сузбијањем. Користе се инсектициди на бази а.м. делтаметрин, ламбда-цихалотрин, алфа-циперметрин.

  Кристина Лазаревић,
дипл.инж.заштите биља у ПССС Пожаревац
Share.

Comments are closed.

Skip to content