Јабукова крвава ваш има више генерација годишње и склона је пренамножењу у повољним условима. Исхраном ларви на младарима јабуке долази до појаве тумора који се распадају и на том месту насељавају се патогени рана или инсекти, као што је стаклокрилац. Презимљава у зони кореновог врата, а мањи део на надземном делу стабла јабуке. По кретању вегетације део ларви излази из земље и насељава младаре или се пењу по стаблу. У току летњих месеци, јул и август, еклозирају имага и мигрирају у друге јабучњаке.


Сузбијање крваве ваши почиње зимским прскањем воћњака и применом инсектицида уз додатак минералног парафинског уља , у количини 30l/ha.

У пролеће треба пратити излазак ларви из зоне корена и почетак формирања колонија на избојима подлоге или на калусу стабла. Третман урадити , прскањем само зоне приземног дела стабла, тако да се натопи и земља поред стабла и спречи даљи излазак ларви. У току лета, јул‒август, прати се појава имага и тада се раде третмани , чиме се спречава појава тумора на гранама, као и спуштање ларви у зону корена.

 Штете су уочљиве на пупољцима, младарима и кори. Живе у колонијама и у пазуху листова, где се одмах прекрију воштаном превлаком. Под механичким притиском из колоније се појављује црвена слузаста течност, налик на крв, по чему је ова штеточина добила име. Крајем јуна се јављају крилате форме које се шире по засаду, формирају нове колоније и узрокују даље штете. Јабукова крвава ваш се храни сисањем биљних сокова на корену, кореновим изданцима, гранама и младарима. Врло често на јабукама насељава места јачег реза и пукотине на кори. На местима где сишу настају израслине, тумори, кора пуца, долази до одумирања и сушења нападнутог дела. Ларве јабукове крваве ваши презимљавају на кореновом врату и у пукотинама стабла и рак рана. Зими подносе врло ниске температурe. Крајем зиме и почетком пролећа постају активне. У току вегетације имају 10-12, па и више генерација. Крилате форме лете и на тај начин се шире. Да би напад штеточине спречили треба обратити пажњу на избор сорте и подлоге јабуке на којој је калемљена. Подлога ММ 106 је отпорна на крваву ваш. Ова ваш насељава бујне засаде, који су у нижим и влажнијим положајима терена. Такође је веома важно очувати природне непријатеље лисних ваши у воћњаку. Најзначајнији природни непријатељи лисних ваши су ларве златооке, осоликАе муве, богомољка, грабежљиве стенице и осе најезнице међу којима је врло важна осица Aphelinus mali. Сузбијање се врши зимским прскањем и прскањем у току вегетације. Најбољи резултати се постижу у пролеће када ваши немају воштану превлаку, а у току интензивног пораста ластара. 

                                   Виолета Станковић,
мастер инж.заштите биља у ПССС Пожаревац
Share.

Comments are closed.

Skip to content