На подручју деловања Регионалног центра Пожаревац, приликом обиласка усева озимих стрних жита, регистровано је постојање активних рупа глодара. У озимим усевима ове штеточине, од сетве па до жетве, хранећи се зрневљем и клијанцима, утичу на смањење приноса за наредну годину. Њиховом исхраном стварају се лако уочљиве „голе” оазе у пољу. Током зиме ове глодари не хибернирају већ само успоравају своју активност.
Препорука произвођачима је да обиђу своје усеве и да прате присуство глодара. Праг штетности за пољску волухарицу износи 10 до 500 активних рупа по хектару, док је за пољског миша праг штетности 10 до 50 активних рупа. Агротехничке мере врло значајно утичу на смањење популације глодара и њима се треба дати предност. Благовремена жетва са што мање осипања зрна, заоравање стрништа, уништавање корова, дубоко орање, су од врло великог значаја. Уколико бројност глодара, ипак пређе праг штетности, потребно је укључити хемијске мере борбе, које подразумевају примену регистрованих мамака у рупе. Рупе са мамцима потребно је добро затрпати земљом како би се избегло тровање дивљачи и стоке. Ове штеточине карактерише брзо пренамножавање, нарочито у овако повољним временским условима, зато је потребно на време редуковати њихову бројност.
У циљу спречавања штета произвођачима се препоручује редован обилазак парцела и праћење бројности глодара и на непољопривредним и запуштеним површинама, како би се на време реаговало и спречило повећање бројности, а тиме и смањење штетности.
Кристина Лазаревић, дипл.инж.заштите биља у ПССС Пожаревац