Луцерка је најважнија крмна култура, а највећи проблем у њеној нези је заштита од корова. Најзначајнији корови у усевима луцерке су различити у различитим фазама развића. У фази сетве и заснивања: пепељуга ,синапис, мишјакиња (једногодишњи широколисни корови) У каснијој експлоатацији: дивљи сирак, паламида, њивски попонац, вилина косица, пиревина, коровско просо, хоћу-нећу, маслачак, штавељ. Предности редовног сузбијања корова су у томе што је усев чист целе године и у доброј кондицији је током експлоатације (дужи низ година). Самим тим се добијају виши приноси сена, бољег квалитета. Највећи проблем у луцерки у првом откосу је појава корова хоћу-нећу(тарчужак). Овај коров се појављује рано, некада и пре кретања луцерке. Код луцерке која је старија дешава се да прерасте усев. Тамо где је присутан овај коров добија се сено лошијег квалитета које стока нерадо једе. Велики проблем у луцерки су широколисни корови, а третмани против њих могу се обавити у фази мировања вегетације и у рано пролеће после кретања луцерке и корова. Сузбијање усколисних корова се може обавити и касније током вегетације(поштујући каренцу препарата).

У фази мировања вегетације могу се применити хербициди на бази а.м.метрибузин или тифенсулфурон-метил. Ови хербициди се примењују искључиво у фази мировања. Уколико се примене касније могу да изазову жутило надземног дела биљака. У фази после кретања вегетације могу се применити хербициди на бази а.м.имазамокс (луцерка у заснивању-у фази друге тролиске и заснована луцерка када је висине 8 цм); а.м.бентазон (усев висине 10-15 цм, корови у фази 2- 6 листова); а.м.2,4 Д (после ницања усева и корова до фазе треће тролиске).

Када се примена хербицида обавља у фази после кретања вегетације (фебруар,март) потребно је третман обавити у најтоплијем делу дана. Тада је најбоље усвајање препарата и бољи ефекат третмана.

Виолета Станковић, мастер инж.заштите биља у ПССС Пожаревац
Share.

Comments are closed.

Skip to content