ALTERNARIA BRASSICAE

Црна пегавост је гљива која поред купуса напада и друге биљке из породице купусњача. Карактеристични симптоми су кружне пеге у облику мета на листовима које се најчешће јављају на доњим, најстаријим листовима. Кружне пеге се прво појављују као хлоротичне зоне које постепено постају тамне, концентричне пеге. Унутар пега ткиво некротира и суши се.

Узрочник ове болести презимљава у семену и зараженим биљним остацима у облику мицелије и спора, које су веома отпорне и могу задржати клијавост и по неколико година. Повишене температуре помажу бржем развоју болести због чега се веома брзо шире у топлим летњим данима, због чега ова болест представља већу опасност за касне јесење засаде купуса. Али, ипак, највеће штете од овог патогена могу да настану ако се болест појави у фази расада. На младим биљкама јављају се тамне пеге које изазивају полегање расада. Ако се такве биљке расаде, оне заостају у порасту и не дају пун принос.

Основне мере борбе су превентивне вишегодишњи плодоред, уклањање биљних остатака, коришћење здравог семена и расада, дезинфекција семена, сузбијање коровских биљака.

У току вегетације у циљу сузбијања овог патогена могу се користити  контактни фунгициди на бази активне материје манкозеб превентивно пред падавине. Уколико дође до ширења симптома према стандарду Европске организације за заштиту биља, могућа је примена системичних фунгицида на бази активне материје дифеноконазол. Пре употребе средстава за заштиту биља обавезно је прочитати упуство о правилној и безбедној употреби истог.

Драгана Урошевић, дипл.инж. заштите биља у ПССС Пожаревац

Share.

Comments are closed.

Skip to content