У периоду док је сетва у току, на усевима из раније сетве, који су већ никли, примећено је присуство штетних инсеката. Последњих година, услед глобалног пораста температуре, потврђено је све учесталије присуство биљних ваши и цикада у усевима стрних жита у јесењем периоду. Штете које настају могу бити директне, настале исисавањем биљних сокова из ткива или индиректне, јер су штеточине преносиоци  опасних вирозних обољења. 

Биљне ваши и цикаде преносиоци су болести као што су жута патуљавост јечма, коју узрокује вирус  Barley Yellow Dworf и патуљавост пшенице, коју узрокује вирус  Wheat Dwarf. Штете најчешће настају у јесен током топлих јесењих дана. Заражене биљке су нижег пораста, закржљале, хлоротичне и често жбунастог облика. Као исход присуства вируса у биљкама постоји умањен принос лошег квалитета.

      Препорука је обићи усеве и уколико се на 10% изниклих биљака примети присуство штетних инсеката, неопходно је применити хемијски третман. Редовним обиласком, правовремено можемо применити хемијски третман у стрним житима. Уколико се период топлог времена продужи, по потреби поновити третман, како би обезбедили максималну заштиту усева. Препорука је да се третман обави у најтоплијем делу дана, без присуства росе на биљкама.

           Виолета Станковић, мастер инж.заштите биља у ПССС Пожаревац

Share.

Comments are closed.

Skip to content