На подручју браничевског округа сунцокретом је посејано око 20.000 хектара. Што се тиче тока вегетације, старт је био добар, али у кључним  фазама  вегетације (опрашивање и наливање зрна), агрометеоролошки услови су били изузетно лоши, односно  велики дефицит влаге (неправилан распоред падавина) и високе дневне температуре, што је довело до смањења приноса. Жетва сунцокрета је кренула у првој недељи августа и до сада су скинути хибриди ранијих група зрења и са подручја са лакшом земљом. Приноси се крећу од 1800 кг/ха па до 3500 кг/ха, у зависности од хибрида, парцеле и примењене агротехнике. Пољопривредни произвођачи, који су на својим парцелама применили пуну агротехнику одгајили су здраву, јаку биљку и на тим парцелама се очекују стабилни приноси.

       Једна од битних ствари код производње сунцокрета је и комерцијални квалитет ове културе на откупном месту, који утиче на висину приноса.

       Семе сунцокрета намењено индустријској преради мора да испуњава следеће услове: да је здраво, једро и суво, да сдржи уља  најмање 40 %, воде и других испарљивих материја до 10 %, нечистоће укупно 3 %, ољуштених и изломљених зрна до 2 %, минералних нечистоћа до 0,25 % и слободних масних киселина у уљу изражених у процентима олеинске киселоне највише  1 %.

      Нечистоће, односно примесе могу бити органског и неорганског порекла.

У органске нечистоће спадају: делови стабљике, лишћа или цвета, семе других биљака и семе других уљаних биљака, љуске, штуро семе.

     У неорганске примесе спадају: песак, земља, камење, прашина…

     Семе сунцокрета за индустријску прераду не сме да садржи примесе које се током прераде не могу одстранити и могу штетно деловати на здравље људи.

Јоргованка Влајковац, дипл. инг.

ПССС Пожаревац

Share.

Comments are closed.

Skip to content